Hlavní obsah
Soudce Martin Lýsek (vlevo) čte rozsudek, vpravo je obhájce obžalovaného Ivo Pavlů. Foto: Luděk Peřina, ČTK

Kněz dostal za sexuální obtěžování dětí v Přerově podmínku

Dvouletým trestem vězení s podmíněným odkladem na tři roky potrestal v pátek Okresní soud v Přerově kněze Vladimíra Krejsu. Ten je odsouzený za sexuální obtěžování dětí. Soud zároveň duchovnímu nařídil ochranné ambulantní léčení.

Soudce Martin Lýsek (vlevo) čte rozsudek, vpravo je obhájce obžalovaného Ivo Pavlů. Foto: Luděk Peřina, ČTK
Kněz dostal za sexuální obtěžování dětí v Přerově podmínku

Muži původně hrozilo až pět let vězení. Rozsudek soudu není pravomocný, státní zástupkyně i Krejsův obhájce si ponechali lhůtu na odvolání.

Čtyřiašedesátiletý muž z Prostějovska, který už kněžskou praxi nevykonává a je v důchodu, byl u přerovského soudu uznán vinným z ohrožování mravní výchovy dítěte a ze svádění k pohlavnímu styku. „Vina pana obžalovaného byla prokázána provedenými důkazy bez důvodných pochybností," řekl soudce Martin Lýsek.

Krejsa podle obžaloby v letech 2011 až 2014 sexuálně obtěžoval celkem 16  chlapců v Přerově. Za orální sex či obnažování intimních partií jim údajně platil několik stovek korun. „U některých byla jenom žádost o sexuální kontakt," podotkl soudce.

Většině poškozených chlapců tehdy bylo méně než 15 let, avšak muži tvrdili, že jsou starší. „Podle toho jak vypadají, měl a mohl vědět, že nemají 15 let," upozornil Lýsek.

Žádný z chlapců se nehroutil a nikdo se necítí poškozen
soudce Martin Lýsek

Soud při rozhodování o výši trestu podle soudce zohlednil to, že se Krejsa ke svým činům částečně doznal. Polehčující okolností bylo také to, že jeho chování výrazně nepoznamenalo psychiku chlapců, kteří si tímto způsobem opatřovali peníze. „Žádný z nich se nehroutil a nikdo se necítí poškozen," uvedl soudce.

Podle znalců kněz navíc jednal ve stavu zmenšené příčetnosti. Ochrannou léčbu soudce nařídil kvůli tomu, že Krejsa podle expertů trpí poruchou sexuální preference.

Kněz se pohyboval v romské komunitě u přerovského nádraží. Krejsa podle obžaloby jezdil do Přerova osobním automobilem a vytipovaným chlapcům z okna vozidla házel papírky se vzkazy a kontaktem. Případ vyšel najevo předloni v červnu. Policisté Krejsu zadrželi v psychiatrické léčebně ve Šternberku.

Podle zástupců olomouckého arcibiskupství už Krejsa nemá v církvi žádné pověření. Arcibiskupství již dříve uvedlo, že do Přerova jezdil soukromě a s věřícími tam v kontaktu nebyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků