Hlavní obsah
Peter Kmeť vypovídal jako svědek v kauze pražského dopravního podniku. Archivní foto. Foto: Jan Handrejch, Právo

Kmeť může na svobodu, odklepl soud

Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává tříletý trest za pomoc při vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudce splnil všechny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a s ohledem na presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám.

Peter Kmeť vypovídal jako svědek v kauze pražského dopravního podniku. Archivní foto. Foto: Jan Handrejch, Právo
Kmeť může na svobodu, odklepl soud

Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si proti němu ihned podal stížnost. Podnikatel tak prozatím zůstává za mřížemi. Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu.

„Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem,“ prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík. Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.

Třiašedesátiletý Kmeť je obžalován i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. V úterý vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu.

„Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty,“ varoval.

Vinu popíral

„Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu,“ reagoval Kmeť emotivně na toto varování.

Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.

V kauze Oleo Chemical byl Kmeť potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho karibskou společností Cokeville Assets (CA) a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy. Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který už zaplatil.

Kmeť vinu popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal. Firma CA figuruje také v případu dopravního podniku. Smlouvu totiž uzavřela i s papírnou Neograph, a to ohledně zprostředkování zakázky na výrobu jízdenek.

Kmeť dříve připustil, že jeho firmě plynulo 17 haléřů z každého lístku. Odmítl ale, že by šlo o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků