Hlavní obsah

Kauza exšéfů KB a úvěrů pro Chvalovského skončila odložením

Policie odložila případ tří bývalých vedoucích pracovníků Komerční banky (KB). Byli podezřelí z toho, že bance způsobili nejméně půlmiliardovou škodu pochybnými úvěry pro firmy kolem bývalého šéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského. Řekla to mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová s tím, že nebylo zjištěno, že by někdo z nich spáchal trestný čin.

Kauza exšéfů KB a úvěrů pro Chvalovského skončila odložením

Policie přitom někdejší vedoucí banky kvůli úvěrům pro firmy kolem Chvalovského v minulosti dvakrát obvinila. Poprvé bylo jejich trestní stíhání zahájeno loni v létě, nejvyšší žalobci pak ale obvinění zrušili jako předčasné. Policisté muže znovu obvinili začátkem května, ani tentokrát však neuspěli, a státní zástupce usnesení o zahájení trestního stíhání opět zrušil pro předčasnost.

"Prověřování v této věci skončilo," řekla Válová. Dodala, že rozhodnutí o odložení případu je pravomocné.

Z úvěrového podvodu policie podezírala bývalého člena představenstva a náměstka generálního ředitele KB Vladimíra Šulce, tehdejšího šéfa bankovní divize Pavla Kalvodu a bývalého náměstka divize Miroslava Čermáka.

Generální ředitel Kollert již zemřel

Spolu s nimi byl původně obviněn i někdejší generální ředitel KB Jan Kollert, ten ovšem zhruba před rokem zemřel. Kollert byl několik let stíhán i kvůli osmimiliardovým ztrátám KB při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. V této kauze pražský obvodní soud už třikrát vynesl osvobozující verdikt, odvolací soud však pokaždé rozsudek zrušil a případ vrátil k novému projednání. Naposledy pak kauzu přidělil jinému senátu.

Kvůli úvěrům pro firmy kolem Chvalovského se policie začala o někdejší vedení banky zajímat poté, co pražský městský soud v související kauze někdejší šéfky odboru financování obchodů KB Jiřiny Kaplanové a jejích kolegů naznačil, že se šéfové banky možná na rozsáhlém úvěrovém podvodu podíleli.

Kvůli tomu, že v souvislosti s financováním Chvalovského obchodů údajně vznikla bance úvěrovým podvodem škoda téměř 1,5 miliardy korun, už zastupitelství poslalo k soudu dvě obžaloby. V první figuruje Kaplanová a šest někdejších nižších úředníků banky, kteří podle žalobců v letech 1998 až 1999 připravili banku špatnými podklady k žádostem o úvěr o půldruhé miliardy korun.

Ve druhé obžalobě, kterou soud už několikrát vrátil státnímu zástupci k došetření, je za úvěrový podvod stíhán Chvalovský a další podnikatelé. Firmy ovládané touto skupinou získaly úvěry na obchody se zahraničními partnery, peníze ale podle obžaloby ve skutečnosti použily na zcela jiné účely, například na umořování předešlých dluhů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) loni podal kvůli opakovanému vrácení případu k došetření stížnost pro porušení zákona, rozhodnout o ní má Nejvyšší soud.

Nebyli řádnými hospodáři 

Pražský městský soud zatím projednal jen případ úředníků a předloni v srpnu vynesl nepravomocný rozsudek. Kaplanová má jít podle něho za úvěrový podvod na pět let do vězení. Senát Alexandra Sotoláře přitom dospěl k závěru, že obžalovaní jednali v duchu představ vedení KB. Odvolací soud se nedávno případem zabýval při neveřejném jednání.

Pětice obžalovaných podle nepravomocného verdiktu společně s dalšími nestíhanými podřízenými a také nadřízenými v divizi a vrcholném managementu KB porušila povinnosti plynoucí z pracovních smluv a nechovala se v bance jako řádný hospodář. Právě Sotolářův senát jmenovitě poukázal na pochybnou roli Kollerta, Šulce a dalších v případech financování těch Chvalovského obchodů, o kterých byl management banky údajně informován nebo které prý dokonce schvaloval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků