Hlavní obsah
Roman Janoušek na archivním snímku. Foto: Milan Malíček, Právo

Janoušek nemůže do vězení. Mohl by tam zemřít, řekli znalci v posudku

Lobbista Roman Janoušek se nemůže podle znaleckého posudku vrátit do vězení. Znalci podle České televize uvedli, že výkon trestu není možný, protože by Janoušek mohl být ohrožen na životě.

Roman Janoušek na archivním snímku. Foto: Milan Malíček, Právo
Janoušek nemůže do vězení. Mohl by tam zemřít, řekli znalci v posudku

„Lze konstatovat, že klinický stav (…) a riziko těžkého poranění mozku (…) neumožňuje odsouzenému výkon trestu, aby nebyl ohrožen život a jeho zdraví,“ citovala ČT z posudku.

Janoušek žádá o odpuštění zbytku trestu už několik měsíců odnětí svobody. Poukazuje právě na špatný zdravotní stav, kvůli kterému mu justice výkon trestu v minulosti přerušila. Stěžoval si na problémy s hlavou. Pražský soud si následně vyžádal posudek znaleckého ústavu k zdravotnímu stavu odsouzeného a rovněž poslala vězeňská služba lékařské zprávy.

Lobbista v roce 2012 úmyslně srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec dostal 4,5 roku za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014.

V brněnské věznici zůstal do března 2016, poté byl dočasně propuštěn na svobodu. Brněnský krajský soud loni v listopadu zamítl Janouškovu další žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janoušek se v určeném termínu do věznice nevrátil. Jeho advokát podal v Praze žádost o odpuštění zbylého trestu, pražský soud ale celý spis následně zaslal do Brna. Brno trvalo na tom, že o žádosti by měl rozhodnout ten soud, který Janouškův případ řešil jako první, tedy Městský soud v Praze. Nejvyšší soud mu dal za pravdu. Žádost tak bude projednávat soudce Tomáš Kubovec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků