Hlavní obsah
Foto: Novinky/Právo

Dvacet let stará vražda samopalem zůstává bez trestu, soud nemá důkazy

Kvůli nedostatku důkazů a pochybné výpovědi korunního svědka zprostil ve čtvrtek Městský soud v Praze čtyři muže obžalované z vraždy vymahače dluhů Jiřího Vrby v roce 1993. Vrbu tehdy někdo rozstřílel v zaparkovaném autě samopalem.

Foto: Novinky/Právo
Dvacet let stará vražda samopalem zůstává bez trestu, soud nemá důkazy

„Nebylo prokázáno, že se obžalovaní skutku dopustili. Svědek Drha se nedá označit za svědka stoprocentně důvěryhodného. Jeho výpověď navíc nikdo nepotvrdil,“ zdůvodnila předsedkyně soud Hana Hrnčířová zprošťující verdikt s tím, že u tak závažného trestného činu nemůže soud vycházet z domněnek a spekulací.

Rozsudek je zatím nepravomocný – státní zástupce si ponechal lhůtu na možné odvolání.

Nevěrohodná výpověď

Obžaloba stavěla především právě na výpovědi Miroslava Drhy, který se loni na policii přihlásil s tím, že ví, kdo za vraždou stojí. Nicméně i státní zástupce Vladimír Mužík ve své závěrečné řeči uvedl, že Drha neměl být vyslýchán. Přišel totiž k soudu opilý, podle svých slov pije již třicet let a nehodlá na tom nic měnit.

„Svědek Drha ze sebe udělal opilce, aby se vyhnul konfrontaci,“ domnívá se Mužík.

Dva muže, kteří byli obžalováni z navádění a pomoci k vraždě, navrhl kvůli nedostatku důkazů zprostit viny. Dalším dvěma coby údajným vykonavatelům vraždy navrhl deset až jedenáct let ve vězení.

Obhájci obžalovaných mužů shodně taktéž zpochybnili Drhovu výpověď. Drha se prý o vraždě dozvěděl z doslechu, když se měl jeden z obžalovaných v opilosti v hospodě vytahovat, že „na rozdíl od něj se z toho nepos..l a Vrbu rozstřílel od pasu až po krk“.

Vrba se znal s Jonákem i Mrázkem

V obžalobě stálo, že jeden z mužů, kteří stanuli před soudem, dostal v roce 1993 objednávku na vraždu tehdy dvaatřicetiletého vymahače dluhů Jiřího Vrby. Najal si pro to dalšího obžalovaného, který jako vykonavatele vraždy sehnal další dva muže. Všichni čtyři obžalovaní se znali z restaurace, kterou jeden z nich vlastní. A všichni čtyři svorně vinu odmítají s tím, že vůbec netuší, o co jde.

Vrba, který mimo jiné pracoval v Discolandu Sylvie Ivana Jonáka jako vyhazovač a znal se s Františkem Mrázkem, byl nalezen v zaparkovaném autě rozstřílený osmnácti ranami ze samopalu škorpion.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků