Hlavní obsah
Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz

Deleman dostal za vraždy důchodců 21 let

František Deleman dostal ve středu u pražského městského soudu 21 let za dvě vraždy a řadu přepadení. Oběti si vybíral mezi důchodci. Své zločiny nijak nepopíral a omlouval je svou minulostí. Narodil se prý v rodině alkoholika a matka ho umístila do dětského domova.

Ilustrační fotografie Foto: Profimedia.cz
Deleman dostal za vraždy důchodců 21 let

Státní zástupkyně se ihned odvolala, protože požadovala trest kolem 25 let. Delemanovy praktiky patří k nejzákeřnějším, které pražští kriminalisté v posledních letech evidují. Specializoval se totiž výhradně na důchodce, často starší 80 let.

Náhodně si je vytipoval na poště mezi těmi, kteří si chodili vyzvedávat důchod. Vydržel několik hodin sedět na lavičce pošty v Jindřišské ulici, dokud si nevyhlédnul příhodnou oběť.

Loni v květnu se například pověsil na paty čtyřiaosmdesátiletému muži a trpělivě ho doprovázel po nákupech tak dlouho, než starý pán zamířil domů.

"V prostorách domu ho napadl pěstí a holí tak, že mu způsobil mnohočetné zlomeniny kostí na obličeji a krvácení do mozku," uvedla žalobkyně Jaromíra Biolková. Zbitému důchodci vzal 7200 korun a z místa zmizel. Napadený muž 14 dní poté v nemocnici zemřel.

Přepadení a vraždy mu vynesly padesát tisíc

Podobný scénář se opakoval i loni v červnu v Bartolomějské ulici. Tentokrát jeho útok nepřežil čtyřiasedmdesátiletý důchodce. Podle obžaloby Deleman napadl další tři muže, kteří naštěstí násilí přežili. V posledním, šestém případě, stihla zasáhnout policie.

Deleman pak na policii vysvětloval, že loupeže ho značně psychicky zatěžovaly. "Vždycky jsem si musel vzít prášky, měl jsem stresy a viděl jsem duchy," uvedl. Medikamenty mu obstarával jeho otčím.

Deleman si podle obžaloby přepadáváním přišel na necelých padesát tisíc. Staré muže v metropoli trápil od února do června loňského roku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků