Hlavní obsah
Ivan Hudec se u ostravského soudu zodpovídá ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Foto: Aleš Honus, Právo

Dal jsem mu pěstí, pak podle mě usnul, hájí se obžalovaný z vraždy

Obzvlášť surovou vraždu začal projednávat v úterý trestní senát Krajského soudu v Ostravě. Na lavici obžalovaných usedl dvaatřicetiletý Ivan Hudec z Vrbna pod Pradědem, který loni na konci léta kvůli malicherné hádce brutálně ubil svého o dvacet let staršího kamaráda, kterého nechával u sebe občas přespávat.

Ivan Hudec se u ostravského soudu zodpovídá ze zvlášť závažného zločinu vraždy. Foto: Aleš Honus, Právo
Dal jsem mu pěstí, pak podle mě usnul, hájí se obžalovaný z vraždy

Tragédie se odehrála 23. srpna v nočních hodinách. Oba muži celý předcházející den strávili společným popíjením.

Hudec svého kamaráda nejprve ve svém bytě srazil na zem, kde na něj začal našlapávat, kopat ho a bít pěstmi. „Celá šarvátka vyvrcholila tím, že bezvládného muže vytáhl na chodbu domu, kde ho ponechal bez pomoci. Tam muž na následky způsobených poranění zemřel,“ uvedl státní zástupce David Bartoš.

Žádný větší motiv podle něj na vraždě nelze hledat. „Z mého pohledu šlo o další z řady malicherných opileckých konfliktů, které v těchto případech nemají žádné racionální vysvětlení,“ dodal Bartoš.

Obžalovaný u soudu odmítl vypovídat, a tak soudkyně přečetla jeho výpověď, kterou učinil před policejním vyšetřovatelem. V této výpovědi muž podrobně popsal popíjení, které předcházelo konfliktu, i napadení, k němuž došlo v pokoji jeho bytu.

Kdybych to mohl vrátit, domů bych ho už nepozval
obžalovaný Ivan Hudec

Obžalovaný se hájí tím, že jeho známý byl opilý a neustále ho urážel. „Šel jsem spát a myslel jsem si, že dá pokoj. Místo toho se ale na mne vrhnul a začal mne škrtit,“ vypověděl obžalovaný.

Přiznal, že ho pak ve snaze odvrátit další bití napadl. „Dal jsem mu dvakrát nebo třikrát pěstí,“ přiznal. Nakonec ho podle svých slov vyhodil z bytu. „Zůstal ležet na chodbě. Ptal jsem se ho, jestli mám zavolat sanitku, ale jen něco zamumlal. Pochopil jsem to tak, že žádnou pomoc nepotřebuje. Tak jsem mu přinesl polštář,“ dodal obžalovaný s tím, že si myslel, že usnul.

Po celou dobu konfliktu se v bytě nacházela také společná známá obou mužů, která v bytě i přespala. „Ráno říkala, že stále leží na chodbě a spí. Šel jsem se podívat a bylo mi jasné, že je mrtvý. Myslel jsem, že asi v noci vstal a spadnul ze schodů,“ řekl obžalovaný, který následně celou záležitost oznámil na tísňovou linku. „Je mi to moc líto. Kdybych to mohl vrátit, nikdy bych ho k sobě domů nepozval,“ řekl.

Hlavní líčení bude v následujících dvou dnech pokračovat výslechy svědků a soudních znalců. Zatím není jasné, zda bude ještě v tomto týdnu vyhlášen rozsudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků