Hlavní obsah
Lékař Jan Honal u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo

Chyba lékaře stála pacientku život, tvrdí žalobce

Na bolesti břicha si stěžovala 35letá pacientka, která se v listopadu roku 2008 nechala vyšetřit na chirurgické ambulanci v Mulačově nemocnici v Plzni. Službu konající lékař Jan Honal určil jako diagnózu zánět močových cest a nasadil tomu odpovídající léčbu.

Lékař Jan Honal u soudu Foto: Patrik Biskup, Právo
Chyba lékaře stála pacientku život, tvrdí žalobce

Žena ale po čtyřech dnech zemřela na následky selhání organismu. Ukázalo se totiž, že ve skutečnosti byl původem bolestí akutní zánět slinivky břišní.

Šestapadesátiletý Honal v pondělí předstoupil před plzeňský soud jako obžalovaný z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti. Podle státního zástupce svojí nedbalostí špatně určil diagnózu, což vedlo až k úmrtí pacientky.

„Spokojil se s neúplnými výsledky laboratorního vyšetření krve, která obsahovala velké množství tuků. Z dalších údajů už by totiž mohl mít podezření na poruchu metabolismu tuků, na základě toho stanovit správnou diagnózu a zahájit bezodkladně adekvátní léčbu,“ řekl žalobce Štefan Oravec

Špatná diagnóza

Žena přišla do nemocnice 1. listopadu odpoledne. Nejprve ji vyšetřil neatestovaný lékař a jeho diagnózu, zánět močových cest, následně schválil Honal. Ten také zahájil léčbu a poslal pacientku domů. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu žena musela druhý den ráno znovu do nemocnice, kde lékař pokračoval v již započaté léčbě. Až teprve ve večerních hodinách pojal podezření na zánět slinivky, což potvrdilo následné CT vyšetření. To už ale byl rozvoj nemoci v takovém stadiu, že zdravotníci nedokázali ženě pomoci.

Honal jakékoliv své pochybení popřel. „Udělal jsem všechno, co bylo v té chvíli v mých  silách. Žádnou vinu necítím,“ prohlásil chirurg s více jak třicetiletou praxí.  Hájí se tím, že průběh onemocnění byl krajně atypický.

„Vyšetřuji  tak deset zánětů slinivky za rok, ale  takové příznaky, jako v byly v tomto případě, jsem nikdy neviděl. Pacientka byla ve stabilním stavu, neměla teplotu, nezvracela a také puls byl správný. Stěžovala si jen na bolest pod žebry. Vyšší obsah tuků v krvi jsem přičítal dietní chybě, protože žena trpěla hyperlipidemií. Proto jsem také nežádal o doplnění laboratorního vyšetření,“ prohlásil lékař.  Podle něho se zdravotní stav pacientky změnil až po 36 hodinách.

„Do té doby všechny příznaky a výsledky vyšetření ukazovaly na zánět močových cest a ledvinové pánvičky. Pak ale v rozmezí dvou až tří hodin došlo k dramatické změně. To už vykrystalizovalo do akutního zánětu slinivky břišní,“ pokračoval Honal.

Soud bude pokračovat výslechy svědků a soudních znalců. Honalovi v případě uznáni viny hrozí až pět let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků