Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Brutální vraždu prodavače večerky potrestal soud 19 a 16 lety

Za loňskou vraždu prodavače z večerky potrestal v úterý pražský městský soud Jana Horvátha 19 lety a jeho partnerku Vladimíru Balvínovou 16 lety vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, oba obžalovaní se proti němu na místě odvolali. Dvojice přišla do obchodu loupit, a když jí prodavač odmítl vydat peníze, ubodala ho.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Brutální vraždu prodavače večerky potrestal soud 19 a 16 lety

"Loupež bohužel přešla ve vraždu, za kterou je spoluodpovědná i obžalovaná Balvínová, i když v menší míře než obžalovaný Horváth," uvedl předseda soudního senátu Tomáš Kubovec. Žena dostala nižší trest, protože nebyla přímou vykonavatelkou vraždy.

"Lítost, kterou nad činem projevila, nám také připadala upřímnější než lítost obžalovaného Horvátha," dodal soudce.

Incident, který zachytily bezpečnostní kamery, se stal loni 25. října v prodejně potravin v Janovské ulici v Praze 10. Horváth s Balvínovou, jimž se dva týdny před činem narodilo dítě, před soudem přiznali, že se do obchodu vypravili s úmyslem zmocnit se tržby. Neměli prý totiž žádné peníze.

Jsem velice nešťastná, protože situaci, ve které jsem se nacházela, jsem vyřešila velmi špatně.
odsouzená

Do večerky nejprve vešla maskovaná Balvínová, zatímco Horváth hlídal u vchodu. Žena pohrozila osmadvacetiletému prodavači vietnamské národnosti plynovou pistolí, ten se ale nezalekl a začal se aktivně bránit. Kamerový záznam ukazuje, že do obchodu následně vběhl Horváth a prodavače brutálně napadl.

Prořízl plíce a srdce

Balvínová mu pomáhala a muže několikrát udeřila pistolí do hlavy. Když upadl na zem, držela ho, zatímco do něj Horváth bodal přineseným kuchyňským nožem. Poté z místa činu utekli, aniž by něco ukradli. Těžce zraněnému prodavači se podařilo dostat z obchodu na ulici, kde se mu snažili pomoci kolemjdoucí.

Podle soudního znalce však ani oni, ani přivolaní záchranáři neměli šanci odvrátit mužovu smrt. Jedna z bodných ran mu totiž probodla plíci a prořízla srdce. "Jsem velice nešťastná, protože situaci, ve které jsem se nacházela, jsem vyřešila velmi špatně. Cítím se vinna, neměla jsem to dopustit," řekla soudci plačící sedmatřicetiletá Balvínová, která se zároveň omluvila prodavačově rodině.

"Chtěl jsem pomoci přítelkyni, měl jsem o ni strach," hájil své jednání o osm let mladší Horváth. Advokáti obou obžalovaných se snažili dosáhnout toho, aby byli jejich klienti potrestáni "jen" za loupež, nikoliv za vraždu. Právnička Balvínové navíc upozornila, že soudní znalci nevzali u ženy v úvahu možné hormonální změny po porodu.

Senát však na tyto argumenty nepřistoupil. Zcela spokojený nebyl po jednání ani státní zástupce Vladimír Pazourek. Oběma obžalovaným totiž navrhoval trest na samé horní hranici trestní sazby, která činí 15 až 20 let. Ponechal si proto lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti verdiktu odvolá. Pazourek po jednání řekl, že dítě obžalovaných skončilo v kojeneckém ústavu. Balvínová prý má ještě tři další potomky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků