Hlavní obsah
Barbora Škrlová (vpravo) odsouzená v kauze týraných děti z Kuřimi 8. února po 13:00 odjela osobním vozem z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Foto: ČTK

Barbora Škrlová alias Anička opustila vězení

Soud rozhodl o podmínečném propuštění Barbory Škrlové alias Aničky známé z kuřimské kauzy týrání dvou chlapců. Potvrdil tak dřívější rozhodnutí Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, který přijal záruku spolku Šalamoun. Škrlová bude pod dohledem. Z věznice odešla v jednu hodinu odpoledne.

Barbora Škrlová (vpravo) odsouzená v kauze týraných děti z Kuřimi 8. února po 13:00 odjela osobním vozem z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Foto: ČTK
Barbora Škrlová alias Anička opustila vězení

Mluvčí věznice ve Světlé nad Sázavou Eva Hodná Právu potvrdila, že Barbora Škrlová byla propuštěna příkazem pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové, který ve věznici obdrželi ve středu ráno. Jde o podmíněné propuštění po uplynutí poloviny trestu.

Barbora Škrlová (pod dekou na zadním sedadle) odsouzená v kauze týraných děti z Kuřimi 8. února po 13:00 odjela osobním vozem z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Foto: ČTK

Škrlová byla v roce 2008 odsouzena na pět let, po polovině odpykaného trestu si požádala o podmínečné propuštění. Soud určil zkušební dobu sedmi let, nad odsouzenou bude také stanoven dohled.

Barbora Škrlová (vpravo) odsouzená v kauze týraných děti z Kuřimi 8. února po 13:00 odjela osobním vozem z věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Foto: ČTK

„Splnila zákonnou lhůtu, když si odpykala dvě třetiny trestu a bylo prokázáno její polepšení. Soud zároveň přijal nad ní záruku, a proto lze její žádosti o propuštění vyhovět,“ zdůvodnila dříve verdikt soudkyně soudu v Havlíčkově Brodě.

"Do běžného života se vrátit může, ale ne bez pomoci, protože je sama bezbranná a nepraktická. Sama se ale nemá kam vrátit a po vypršení trestu by skončila na ulici,“ uvedl John Bok, předseda spolku Šalamoun, který se za Škrlovou zaručil.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Při vyšetřování spletitého případu týrání dvojice chlapců v Kuřimi v roce 2007 vyšlo najevo, že Škrlová se před českými úřady vydávala nejprve za dvanáctiletou dívku Aničku, pak zmizela a o rok později byla nalezena v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého Adama. Jako chlapec tam dokonce chodila do školy. [celá zpráva]

V případu bylo odsouzeno celkem šest lidí.

Hlavní události v kauze týrání dvou chlapců z Kuřimi:

2007:

7. května - Policie našla v Kuřimi u Brna v komoře rodinného domu svázaného nahého sedmiletého chlapce. V domě byla i údajná třináctiletá dívka Anna.

9. května - Policie zadržela chlapcovu matku, soud ji vzal do vazby a policie ji obvinila i z týrání druhého syna.

10. května - Soud svěřil domnělou Annu a chlapce do péče dětského centra Klokánek. Dívka krátce nato utekla, policie po ní vyhlásila pátrání. Později vyšlo najevo, že za dívku se vydávala Barbora Škrlová (narozena 1974). Opatrovnický soud ji původně jako údajného nalezence svěřil do péče matky chlapců.

25. května - Soud vzal do vazby tetu dětí, která byla též obviněna z týrání chlapců. Žena předtím vedla brněnské centrum pro děti a mládež Paprsek. Později byli obviněni i bývalá pracovnice Paprsku Hana Bašová, bratr Škrlové Jan a jeho známý Jan Turek.

4. prosince - Brněnský soud rozhodl, že otec dětí, který se s jejich matkou rozvedl v roce 2006, smí syny navštěvovat v centru Klokánek. Do té doby měl s nimi kontakt zakázaný.

2008:

8. ledna - Škrlovou zadrželi v Norsku, kde se vydávala za chlapce Adama. Po převozu do ČR skončila ve vazbě.

4. února - Z týrání jednoho z chlapců byla obviněna i Škrlová.

17. června - U Krajského soudu v Brně se matka k týrání synů přiznala, byla prý však zmanipulována. S léčbou Anny (Škrlové) a výchovou synů jí prý pomáhal instrukcemi tajemný "doktor". Vyšetřování ale ukázalo, že pokyny přicházely od tety dětí. Zbylí obžalovaní vinu popřeli. Škrlová řekla, že byla také týrána.

27. června - V neveřejné části líčení byly promítnuty nalezené záběry s týráním chlapce. Podle jednoho ze znalců mučení dětí zřejmě souviselo s náboženskou skupinou, v níž hlavní roli hrála Škrlová. Skupinu v minulosti založil její otec Josef Škrla, který ale před soudy nikdy nestanul ani jako svědek, místo jeho pobytu není známo.

24. října - Soud vynesl rozsudky: matka dětí - devět let vězení, teta dětí - deset let, Škrlová - pět let, Bašová a Jan Škrla - sedm let, Turek - pět let vězení.

22. prosince - Brněnský soud ponechal chlapce dál v Klokánku a jejich matku zbavil rodičovských práv.

2009:

9. března - Olomoucký vrchní soud potvrdil tresty u aktérů kauzy kromě Škrlové. U ní tak učinil o měsíc později.

16. prosince - Nejvyšší soud odmítl dovolání odsouzených, kteří požadovali zrušení rozsudků a nové projednání případu.

2010:

13. ledna - Krajský soud v Brně svěřil týrané hochy do péče otce. Skončil tak jejich pobyt v centru Klokánek.

29. září - Ústavní soud zamítl stížnost Turka, který si stěžoval na údajné porušení práv na zákonného soudce a spravedlivý proces.

2011:

Únor - Ústavní soud odmítl stížnost Bašové. Soudci nezjistili v případu žádné porušení základních práv.

23. května - Okresní soud v Havlíčkově Brodě zamítl žádost Škrlové o podmíněné propuštění. Koncem května vrátil odvolací soud v Pardubicích žádost zpět okresnímu soudu.

29. listopadu - Havlíčkobrodský soud souhlasil s podmínečným propuštěním Škrlové. Státní zástupce podal proti rozhodnutí stížnost.

2012:

8. února - Pardubický soud rozhodl o propuštění Škrlové. Zkušební doba je sedm let, nad odsouzenou bude stanoven dohled.

Zdroj: ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků