Hlavní obsah
Albert Thomas Vickery se před soudem neohroženě hájil sám. Foto: Petr Kozelka, Právo

Angličan bránil brněnskou operu, praštil policistku a s Biblí řádil před soudcem

Velké vášně vzbudilo na podzim rozhodnutí brněnského magistrátu výrazně omezit provoz místní opery. Razantně se proti tomu rozhodl protestovat i třiašedesátiletý Angličan Albert Thomas Vickery.

Albert Thomas Vickery se před soudem neohroženě hájil sám. Foto: Petr Kozelka, Právo
Angličan bránil brněnskou operu, praštil policistku a s Biblí řádil před soudcem

Na fasádu magistrátu napsal nápisy „Save the ballet! Save the opera! Get Angry!“, tedy výzvy k boji za záchranu opery a baletu. Uměnímilovný Angličan byl poté zatčen policií a na stanici měl podle obžaloby ztropit drama, při kterém měl praštit pěstí policistku a následně v cele hajlovat.

„Obžalovaný neuposlechl výzvy k nastoupení do cely a pokoušel se policisty vyprovokovat k potyčce vulgaritami. Pak odhodil klobouk a kabát na zem, a když mu policistka dala ruku na rameno, dal jí pěstí do tváře a pak ji poškrábal na zápěstí. Policistku po útoku brnělo ucho,“ prohlásil v obžalobě státní zástupce.

Pravdu přísahal na Bibli

Vickery v pondělí předstoupil před brněnský městský soud ustrojen v dlouhém plášti a s Biblí v ruce. Před začátkem jednání tak byla k vidění v našich končinách málo vídaná scéna, kdy Vickery třímaje v ruce Bibli slavnostně přísahal, že bude mluvit pravdu a nic než pravdu.

Angličan, který v české republice žije už 13 let a živí se výukou angličtiny, se před soudem hájil sám, soudkyni Barboře Sýkorové a zcela zaplněné soudní síni předvedl nevídanou podívanou, při které rázoval po soudní síni, vleže na zemi demonstroval nasazení pout a s dikcí shakespearovského herce dramaticky popisoval zvučnou angličtinou celou událost ze svého pohledu.

Policisté se na mě vrhli a snažili se mě nacpat do cely. Jen jsem se bránil.
obžalovaný

„Policisté mě vzali do cely, kde jsem dostal papírek s tím, že tam můžu být maximálně šest hodin. Po dvanácti hodinách mě vzali k výslechu, kde jsem ani neměl advokáta, a když mě vedli zpátky do cely, řekl jsem jim, že tam už nepůjdu, že jsem tam měl být maximálně šest hodin. Tak se na mě vrhli a snažili se mě nacpat do cely. Jen jsem se bránil. Pak řekli, že jsem je napadl. Z cely mě nechtěli pak pustit ani na záchod,“ prohlásil Vickery.

Angličan pak přinesl před soudkyni svůj kabát z pravého kašmíru ze slavného obchodního domu Harrods a demonstroval, kterak mu ho prý policista hodil na zem a plivl na něj.

Hledá se záznam z kamer

„V reakci na to jsem mu ukázal pravici se slovy Heil Hitler, ty fašistické prase! Myslím, že se tak choval,“ bez okolků řekl Vickery a přímo před soudkyní v demonstraci celého děje zdvihl pravici a zaburácel „Heil Hitler“. Pak dodal, že v cele byl kamerový systém, jehož záznam by měl dokázat jeho nevinu. Kamery ale podle slyšených policistů jen sledují děj online, nenahrávají ho.

„Nechtěl jít do cely a křičel, dala jsem mu jen ruku na rameno, abych ho uklidnila, ale on mě udeřil pěstí. V cele si pak svlékl kalhoty i spodky, vytáhl přirození a koukal přímo na mě,“ prohlásila údajně napadená policistka. Soudkyně nakonec jednání odročila proto, aby bylo zjištěno, zda kamery skutečně děj nenahrály.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků