Včelí roj zaznamenali pracovníci soudu v odpoledních hodinách. Hmyz zaujal také kolemjdoucí, kteří si rojení fotili a natáčeli na mobily. Městská policie později ohraničila místo bezpečnostní páskou.

Roj včel obalil sloup u Karlova mostu

Jeden z pracovníků soudu podle svých slov volal hasičům, kteří ale podobné situace neřeší, a tak ho odkázali na včelaře. Ti prý ale pracovníka nasměrovali na deratizátorskou firmu, která se kromě hubení hlodavců zabývá i hmyzem.

Podobný rozruch vyvolal roj včel i v neděli v těsné blízkosti Karlova mostu. Roj se usídlil na sloupu veřejného osvětlení, nakonec si pro něj po dohodě s hasiči přijel včelař.

Roj včel u Karlova mostu

Roj včel u Karlova mostu (19. května 2019)

FOTO: Ondra Novotný (Facebook)

Kuriózní je, že včely obsadily veřejná místa v době, kdy se připomíná jejich svátek. V pondělí se totiž slavil Světový den včel (anglicky World Bee Day).

Včely jsou jedním z nejdůležitějších článků potravního řetězce. Na jejich opylování jsou kriticky závislé mnohé druhy rostlin, které bez jejich pomoci vytvoří mnohdy jen desetinu či ještě méně plodů a semen.

Bodla vás včela? Radujte se

Přírodovědci v posledních letech varují před vymíráním včel vlivem znečištění životního prostředí, které by mohlo mít v přírodě fatální následky.