Hudler byl předvolán v případu obchodníka s technickým plynem Pavla Kovaříka, který je podle státního zástupce zodpovědný za loňský požár ve skladu tlakových lahví s propan-butanem v areálu své firmy v Plané u Mariánských Lázní, při němž jeden člověk zemřel.

ČTĚTE TAKÉ
Za smrtící výbuch soudí obchodníka s plynem

Firmy obou mužů spolu sousedí a Hudler měl při první výpovědi na kriminálce uvést, že často cítil plyn. Nepřímo tak potvrdil, že tam docházelo k nepovolené manipulaci.

Jenže jeho výpověď soud nemohl použít, neboť ji učinil ještě před zahájením trestního stíhání Kovaříka. Pak už vypovídat odmítl.

Vypovídat nebudu, i když tady budeme licitovat třeba do miliónuZdeněk Hudler

U soudu si Hudler nejprve poslechl poučení, že jako svědek může odepřít výpověď, pouze pokud by tím sám sobě nebo osobě blízké způsobil trestní stíhání nebo byl s obžalovaným v příbuzenském poměru. I když ani jedna situace nenastala, prohlásil, že se vyjadřovat nechce.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Požár skladu plynu v Plané u Mariánských Lázní v červnu 2017. Zdroj: Jan Šrotýř

„Svědek si nemůže diktovat, jestli bude, nebo nebude vypovídat. Vaše výpověď je důležitým důkazem a připomínám, že jde o vaši občanskou povinnost,“ upozornila soudkyně Hudlera. Ten reagoval slovy, že by tím uškodil sobě i své rodině. „Jsme na malém městě, sousedské vztahy jsou pro mě důležité. Nemůžu se přece znemožnit,“ vysvětloval.

10, 30, 50 tisíc korun

Jeho reakce soudkyni ne­uspokojila. Po prvním odmítnutí mu dala pořádkovou pokutu 10 tisíc korun, po druhém 30 tisíc, a když ani to nezabralo, došlo na částku 50 tisíc korun.

„Tak mě holt finančně zlikvidujte. Vypovídat nebudu, i když tady budeme licitovat třeba do miliónu,“ stál si Hudler na svém.

Soudkyně nakonec jeho výslech přerušila. „Předvolám vás ještě jednou. Máte čas si to v klidu rozmyslet. Jen vás upozorňuji, že můžete být stíhán za trestný čin pohrdání soudem,“ dodala Řezníčková. Zmínila také, že s podobně tvrdohlavým přístupem svědka se ještě nesetkala.

Žalobce Ondřej Wendler obžaloval Kovaříka z obecného ohrožení. Podle něho tehdy došlo ve skladu k explozi propan-butanu při nepovoleném přepouštění z nádob, které prováděl zaměstnanec obžalovaného s jeho vědomím.

Obžalovaný Pavel Kovařík u tachovského soudu.

Obžalovaný Pavel Kovařík u tachovského soudu.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

„Obžalovaný neměl povolení k manipulaci s plyny a sklad nesplňoval podmínky pro skladování tlakových lahví s plyny,“ uvedl.