„Zřejmě se jednalo o vyřizování jakýchsi účtů mezi politickými garniturami, které nastupovaly a odstupovaly. Bohužel to odnesly tři obžalované úřednice, které se podílely na realizaci zakázky,“ řekl soudce Jan Špeta při odůvodňování rozsudku.

Podle soudu ke skutku opravdu došlo, nejednalo se ale o trestný čin. „Obžalované takto jednaly, protože to byla jejich povinnost. Jednaly takto proto, protože úkony, které činily, vyplývaly z jejich pracovního zařazení a jejich popisu práce,“ doplnil soudce.

Předmětem sporu je jezírko ve sportovním areálu Škodaland u Borské přehrady, který obvod tehdy v čele se starostou Jiřím Strobachem (ex ODS) slavnostně otevřel v roce 2011. Později se ukázalo, že areál má celou řadu chyb, a jednu ze zakázek začala vyšetřovat policie.

Radnice za dílo zaplatila dvacet miliónů korun. V areálu měl vzniknout bazén s ohřívanou vodou a atrakcemi. Jenže místo toho nakonec u přehrady vyrostlo fóliové koupací jezírko, jehož hodnotu znalec přibraný policií vyčíslil na pouhých pět miliónů.

Fyzicky jsem neporovnávala výši proplácené částky s tím, co je skutečně prostavěno.úřednice Anýžová

Státní zástupce vzápětí obžaloval trojici úřednic, které podle něho v rozporu se smlouvou o dílo stavební firmě předem proplatily faktury, a to v hodnotě téměř celé zakázky. Před soudem stanuly úřednice Zdeňka Anýžová, Renáta Hádková a Eva Hubená.

Jen jsme plnily příkazy, hájí se úřednice

„Ze své pozice jsem plnila jen pokyny svých nadřízených. Buď to byla moje přímá šéfová po úřední linii, nebo někdo z politického vedení obvodu. Pokud bych řekla, že faktury neproplatím, tak bych mohla přijít o místo,“ hájila se Anýžová, dříve vedoucí odboru investic. Podle ní měl tehdejší starosta Jiří Strobach pozici, že bez jeho souhlasu se nemohly faktury proplatit. Kriminalisté si Strobacha předvolali k výslechu. Ten ale odmítl vypovídat s tím, že by si mohl způsobit trestní stíhání.

„Fyzicky jsem neporovnávala výši proplácené částky s tím, co je skutečně prostavěno. Od toho byl stavební dozor, který kontroloval postup prací. Mně stačil jeho podpis, že je vše v pořádku,“ pokračovala dále Anýžová.

Technický dozorce Daniel Němeček se zase hájil tím, že mu „někdo“ z radnice řekl, že se bude jednat o koupací jezírko z fólie. Jeho podpis ale figuruje na protokolu o předání díla, kde je uveden venkovní bazén. „Název jsem neřešil, jsem zvyklý na to, že investoři v průběhu stavby často názvy akce mění,“ řekl Němeček.

Vybudování venkovního bazénu radní odsouhlasili podle projektu společnosti D-Plus. Předpokládané náklady činily 22 miliónů. Ve výběrovém řízení zvítězila firma Aqua Varia s nabídkovou cenou 17,5 miliónu. Strobach s ní podepsal smlouvu o dílo. Aqua Varia předala stavbu investorovi 15. listopadu 2010, na předávacím protokolu je jako stavba uveden venkovní bazén podle původní projektové dokumentace D-Plus. Jak Právo zjistilo, Aqua Varia ale realizaci provedla podle projektu od firmy Ingvama. Jednalo se o fóliové koupací jezírko s předpokládanými náklady 3,5 miliónu.

Nepohodlná místostarostka odstraněna

Radnice obvodu se odmítla připojit k trestnímu řízení jako poškozený subjekt. Zároveň si nechala vypracovat posudek, podle kterého hodnota jezírka odpovídá vynaloženým investicím, tedy sedmnácti miliónům. Cílem je zřejmě ochrana úřednic.

Strobach je nyní na obvodu v opozici. V křesle starosty ho vystřídal Radislav Neubauer (ČSSD), který během Strobachova starostování vykonával funkci místostarosty.

Proti předraženému jezírku nejvíce vystupovala místostarostka obvodu Jaroslava Maříková (OPAT). Ta ale byla z funkce odstraněna poté, co návrh na odvolání vzneslo uskupení Jiří Strobach – náš starosta (JSNS), které Strobach založil po svém odchodu z ODS.

Zastupitelé Maříkovou odvolali v tajném hlasování. Pro návrh hlasovalo dvacet politiků, pět bylo proti, dva hlasovací lístky byly neplatné. Hlasování se nezúčastnila TOP 09 a KDU-ČSL, která s ČSSD, ODS, ANO 2011 a OPAT tvořila šestičlennou koalici.