Rozsudek není pravomocný, Zajac i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání. Zajacovi, který byl z Česka v minulosti již vyhoštěn, hrozilo podle sazby za loupeže až 12 let vězení.

Soud ale kvůli spáchání více trestných činů v souběhu a také kvůli tomu, že Zajac loupeže znovu začal páchat krátce po svém propuštění z vězení, trest mimořádně navýšil o dva roky nad maximální sazbu. „Soud dospěl k názoru, že je třeba trestní sazbu zvýšit,“ prohlásil předseda senátu Jiří Bednář.

Vybíral si oběti, které nebyly schopné obrany.soudce Jiří Bednář

Osm z devíti přepadení se stalo v Ústí nad Labem mezi polovinou listopadu 2015 a 5. lednem letošního roku. Deváté přepadení měl Zajac spáchat v Úpici na Trutnovsku, tentokrát si ale vybral opilého mladíka, který se nemohl bránit.

V Ústí si podle obžaloby vybíral seniory ve věku od 66 do 90 let, brutálně je napadal zezadu a útočil na hlavu. „Útoky byly brutální a zranění závažná,“ řekl letos v lednu po dopadení Zajace vedoucí 1. oddělení ústecké krajské kriminálky Martin Charvát.

Útočil zákeřně

Se zjištěním policie a s obžalobou se soud ztotožnil. „Vybíral si oběti, které nebyly schopné obrany, nevybral si ani jednoho, který mu byl roven. Napadal je zezadu údery do hlavy a v řadě případů způsobil závažná poranění. Způsob, jakým útočil, byl mimořádně zákeřný,“ uvedl Bednář.

Zajac u soudu svaloval vinu v některých případech na svého bratra, sám prý nic neudělal. Jelikož se v Česku zdržoval protiprávně, bál se údajně často ukazovat na ulici. „Skutečně jsem nevinný, chodil jsem jen do práce a domů,“ řekl před soudem. Seniory si vyhlédl často v centru města, pak s nimi cestoval MHD a na odlehlejším místě je přepadl. Zaútočil i na muže, který se o berlích sotva pohyboval.

Lupič chtěl hlavně peníze, těch sebral obětem dohromady jen několik tisíc. Muž byl zkušený kriminálník, ve vězení si odseděl již 11 let. Podobných činů se v Ústí již dopustil, v roce 2011 byl za ně tehdy odsouzen na pět let a vyhoštěn z Česka. Z vězení se dostal loni v srpnu, a jelikož se do Ústí vrátil, byl obžalován i z maření úředního rozhodnutí. Soud ho nyní vyhostil na 10 let.