Podnět dal anonym, jenž kantora popsal jako bestii, která na lyžařském školním kurzu týrala svěřené, většinou již osmnáctileté studenty za porušení kázeňských pravidel netradičními tresty – válením polonahých ve sněhu, nošením lyžařské helmy, vybíháním zasněženého svahu a podobně.

Následovalo vyšetřování a soud. Na okresní úrovni pak padl i rozsudek – vinen! S trestem zákazu vykonávání mimoškolní pedagogické práce na dva roky. Kantor, který se specializuje na práci s postiženými dětmi, se proti verdiktu ihned odvolal.

Krajský soud v Hradci Králové mu následně dal za pravdu a všechna obvinění včetně rozsudku soudu nižší instance smetl ze stolu, čímž pedagoga od veškerého podezření očistil.

Skoro tři roky těžkého života

„Zpětně vzato, bylo to dva a tři čtvrtě roku těžkého, ale poučného života. Asi to vyznívá hodně pateticky, ale láska ke kantořině, pedagogické nadšení pracovat s problémovou mládeží a podpora opravdových přátel, a to nejen kantorů, mne držely nad vodou u povolání, které není nijak výnosné, zato však pestré a v mnohém tolik obohacující,“ řekl Právu očištěný pedagog.

„Nelituji. Dosáhl jsem zproštění obvinění, což považuji za primární, ovšem morálně a pedagogicky mě neuspokojuje fakt, že klubíčko lží nebylo rozmotáno a lidé, kteří poškodili mne, kolegy, žáky a samozřejmě i naši školu, se z tohoto jednání doposud nezodpovídají,“ uvedl Mrázek.

Jak však hned poznamenal, nehodlá se s takovým vývojem smířit a bude usilovat o jejich stíhání. „Vlastní skutečnost, že jsem se ničím neprovinil, bude zajímat opravdu jen skromnou část veřejnosti, jistě už asi ne média. Jsou tu ale i rodiče dnes už zcela dospělých dětí, kteří mi celou dobu věřili, podporovali mě v obhajobě nestandardní pedagogické práce,“ dodal Mrázek.

Bude žalovat ministerstvo

V Chroustovicích veřejně činného kantora s patnáctiletou praxí, jenž mimo jiné pracuje jako koordinátor terénní pečovatelské služby či předseda občanského sdružení zabývajícího se prací s mentálně postiženými sportovci, otce devítiměsíční dcerky a brzy ženáče však od skandalizace provázejí i další starosti.

„Po očisťujícím verdiktu a následném definitivním zproštění viny v přestupkovém řízení jsem teď dokonce sám nucen žalovat ministerstvo spravedlnosti. Jedině tak se totiž snad mohu dočkat alespoň části soudních výdajů, které jsem k dokázání vlastní neviny do této kauzy investoval. Od advokátů přes posudky po ušlou mzdu a podobně. Tato částka totiž čítá hned několik mých měsíčních platů, takže vzhledem i k mé nově vznikající rodině to nelze nechat jen tak,“ řekl Mrázek.

Učitele se zastávali i rodiče dětí

V případě, který byl ve své době značně medializovaný, se pedagoga zastala široká veřejnost, někteří odborníci i mnoho rodičů dětí, které anonym označoval za týrané.

„Věděli jsme vždycky o tom, co se na mimoškolních akcích děje. Mimo jiné třeba i otužování, běh či válení ve sněhu za nedovolené kouření a podobně. Když se to tehdy objevilo v tisku a pak i v televizi, snažili jsme se panu Mrázkovi pomoci a zastat se ho. Občas to však vypadalo, jako by o to ani nebyl zájem,“ řekla Právu Marcela Němcová z Radiměře, jejíž dcera se zmíněného výcviku také zúčastnila.

Dodnes jsou manželé Němcovi učiteli vděčni za to, jak dokázal vycházet s dětmi, kterým právě díky snad i netradičním přístupům dával zapomenout na to, že je příroda obrala o kus zdraví, nadání či schopnosti, které většina z nás považuje za zcela přirozené.