Hlavní obsah
CO dělat když spadne internet Foto: Vodafone

Výpadek internetu: Jaký má dopad na vaše podnikání a jak mu předejít?

Internet je dnes alfou a omegou každého podnikání. Každá minuta výpadku je rizikem, co ale řády hodin či dokonce dní? Náklady budou záviset na velikosti firmy a na tom, na jaké IT systémy se spoléháte. Pro malou a střední firmu nebo start-up se však ztráty za 1 den výpadku pohybují v částce od několika desítek tisíc po statisíce korun.

CO dělat když spadne internet Foto: Vodafone
Výpadek internetu: Jaký má dopad na vaše podnikání a jak mu předejít?

Hrozba, kterou se nevyplácí podceňovat

Dle studie AMSP ČR 76 % nakupujících v Česku dělá před nákupem průzkum na internetu a třetina z nich zboží rovnou zakoupí online.

Výpadek internetu může ohrozit klíčovou komunikaci se zákazníkem, který se rozhoduje o koupi, nebo mu nákup zcela znemožní. Většina zaměstnanců bez připojení k internetu nemůže vykonávat svou práci a firmě hrozí riziko selhání zabezpečení a úniku citlivých dat. Je proto důležité, aby i vaše firma byla na možnost výpadku internetu připravena. Víte, co ho nejčastěji způsobuje?

Co způsobuje výpadek internetu:

(Ne)plánovaná údržba a aktualizace

Pravidelnou aktualizací svých informačních technologií se chráníte například proti nejnovějším virům, které by je jinak mohly poškodit. Situacím, které vyžadují akutní řešení, se ale bohužel vždy nevyhnete.

Problémy u poskytovatele internetových služeb

Problém s přístupem k internetu může být na straně poskytovatele internetových služeb. Všechny softwarové aplikace by měly bez problémů fungovat, ovšem s výjimkou těch, které spoléhají na internet (nepůjde vám například e-mail, bankovní operace nebo cloudové řešení).

Problémy se specifickými aplikacemi/programy

Někdy je chyba v samotném programu. Ten je pak vyřazen z provozu do té doby, než ho opravíte. Může jít o drobnou nepříjemnost, ale i o kritickou situaci v případě programu, který je zásadní pro udržení vaší firmy v provozu.

Selhání hardwaru

Jak infrastruktura stárne, stává se náchylnější k selhání. Na jeho základě vám mohou například spadnout síťové servery. Pokud nemáte vhodné zálohování a zálohy pravidelně neobnovujete, vystavujete se riziku ztráty dat.

Škodlivé útoky

Ani vám se nemusejí vyhnout útoky různých virů, malwaru a dalších technik, vyvinutých za účelem poškodit či zcizit vaše data (nebo data vašich klientů). V případě napadení může nějakou dobu trvat, než přijdete na účinné řešení. Čím náročnější zásah bude třeba, tím více vás to bude stát.

Katastrofa

Katastrofou může být živelná pohroma jako požár nebo povodeň. Problém však nemusí být přímo na vašem pracovišti. Ohroženi jste i v případě, kdy katastrofa zasáhne vašeho poskytovatele datových služeb či datové centrum, kam ukládáte své informace.

Co dělat, když spadne internet, a jak se na takovou situaci připravit?

Katastrofickým následkům se můžete vyhnout takřka bez potíží, pokud s nimi budete počítat už na začátku. V případě výpadku vždy:

Proveďte kontrolu

Zobrazuje se vám hláška „připojení k internetu není k dispozici“? Nejprve zkontrolujte, zda není problém na vaší straně. Ověřte si, že jsou všechny kabely tam, kde mají být. Nakonec zkuste restartovat modem nebo router.

Zkontrolujte hlášené výpadky ve vaší oblasti

Zjistěte, zda nedošlo k rozsáhlejšímu výpadku. Ten může znamenat složitější problém na straně poskytovatele a potenciální delší dobu výpadku oproti případům, kdy je výpadkem postižena pouze vaše budova či blok.

Mějte plán B

Výpadek internetu, ač nijak dlouhý, může především pro malé firmy znamenat vážné následky. Lépe uděláte, když se připravíte i na takové situace. Záložní internetové připojení pro případ výpadku sítě zaručí, že veškeré naplánované procesy opravdu proběhnou.

Například díky mobilnímu hotspotu se připojíte k internetu i v případě, že váš hlavní dodavatel má výpadek. Můžete využít SIM kartu jiného operátora, který výpadkem ovlivněn není.

Zálohujte

Navzdory zjevnému negativnímu dopadu výpadku internetu a problémů s ním spojeným, pouze 1 ze 3 vlastníků firmy používá zálohy. Pokud pravidelně ukládáte zálohy (ideálně na více místech), snadno se otřepete i v kritických situacích, které firmu bez záloh mohou stát její místo na trhu. Ideálním řešením jsou zálohy v tzv. cloudu.

Štěstí přeje připraveným: Jak se chránit v případě výpadku internetu?

Jak se připravit na možnost výpadku internetu jednoduše a bez vysokých nákladů? Chytré řešení nabízí firma Vodafone. S balíčkem Pevné připojení+ budete připraveni tak, že vás už žádný výpadek nerozhází.

Obsahuje totiž:

LTE záložní připojení: Bezdrátové připojení pomocí datové SIM s 10 GB vám kryje záda a udrží vás online i v případě výpadku celofiremního internetu.

Navýšení rychlosti fixního datového tarifu na 100 Mbps. Už žádné dlouhé čekání na stažení pošty nebo firemních dokumentů. Zkrátka stabilní připojení, na které se můžete spolehnout.

Pevná IP adresa: vlastní IP adresa, která vám umožní přístup k PC z internetu, ať jste doma na „home office“, na dovolené nebo na jednání v jiné firmě. Na svůj business server, bezpečnostní kameru i chytrou kancelář se tak připojíte kdykoli a kdekoli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků