Hlavní obsah
Cyklistika in Sentiero delle Ponale, Garda Lake Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - R. Kiaulehn

Trentino se může pochlubit mimořádnou rozmanitostí krajiny, jako stvořenou pro aktivní letní dovolenou.

Cyklistika in Sentiero delle Ponale, Garda Lake Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - R. Kiaulehn
Trentino: příroda mnoha tváří

Výjimečné, velkolepé, vznešené. Takové jsou Dolomity, které byly pro svou jedinečnost zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Dolomity mají mnoho tváří – stovky metrů vysoké skalní stěny, impozantní věže a cimbuří nebo štěrkové náspy na úpatí. Skládají se z mnoha menších, často vzájemně velmi odlišných skupin, které pokrývají velkou část Trentina.

Dolomity zahrnují 220 vrcholů (mnoho z nich je vyšších než 3 100 metrů) a mezi největší chlouby patří přírodní katedrály Latemar, Marmolada, Brenta a Catenaccio. Při pohledu na zkamenělé fosílie na trentinských horských vrcholcích nedá velkou práci představit si, jak se toto pohoří zvedlo před 200 milióny let z moře. Kamenné sloupy Pale di San Martino di Castrozza byly kdysi dokonce korálovými útesy.

Panorama Pale di San Martino

Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - P. Geminiani

Túry od chaty k chatě

Dolomity jsou přitom jako stvořené pro aktivní dovolenou. Pěší túry ve vysoké nadmořské výšce jsou příležitostí k poznávání i meditaci. Túry mohou být jedno- i vícedenní od chaty k chatě, jako v případě Palaronda Soft Treku – konkrétně jde čtyři dny v magickém světě skalních homolí Pale di San Martino se zdoláním vrcholu Cima Rosetta.

Trekking in Dolomiti di Brenta

Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - C. Baroni

Na kole i s dětmi

V Trentinu se dá jezdit bezpečně i s dětmi na kole. Je tu k dispozici 480 km cyklostezek, často s minimálním převýšením a mnohdy po rovině nebo z kopce. V některých případech mají návaznost na vlaky či cyklobusy. Nejdelší trasou čítající 99 km je cyklostezka údolí Valle dell’Adige, kde je možné užívat si jízdu mezi vinicemi a hrady i návštěvu měst Trento a Rovereto.

Piazza Duomo in Trento

Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - M. Simonini

Na své si přijdou i příznivci horských kol. Existují celkem 4 okruhy – Dolomiti Brenta Bike, Dolomiti Lagorai Bike,Mountain & Garda Bike a 100 km Forti Alpe Cimbra, které představují 1 700 km vyznačených tratí, kde nechybí půjčovny, servis pro kola, bike hotely nebo služba převozu zavazadel.

Biking in Lagorai, Val di Fiemme

Foto: Archivio Foto Trentino Sviluppo - R. Kiaulehn

Dolce vita

Po ranním či odpoledním sportování se přímo nabízí relaxace ve společnosti chutí a vůní tradiční trentinské kuchyně, ať už v některé z útulných horských chat nebo typických hospůdek či restaurací. V nabídce je mnoho místních specialit, ale samozřejmě nechybí ani pizza a těstoviny, evergreeny celé Itálie. A nelze zapomenout ani na sklenku lahodného trentinského vína.

Trentino

Foto: Trentino

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků