Hlavní obsah
Vaše děti budou jezírko milovat Foto: jezirkabanat.cz

Koupací jezírko u vás doma? Přírodní koupání bez chemie

Chcete koupání ve vlastním, ale nelíbí se Vám bazén? Koupací jezírko je řešení. Jak ho postavit?

Vaše děti budou jezírko milovat Foto: jezirkabanat.cz
Koupací jezírko u vás doma? Přírodní koupání bez chemie

Koupací jezírko je nádrž, u niž se k čištění vody nepoužívá chlór nebo jiná chemie. Čisté vody vhodné ke koupání se dosahuje mechanickým zachytáváním a odstraňováním pevných, okem viditelných částic vznikajících ve vodě a rozkladem nežádoucích látek pro lidské oko neviditelných. Správné fungování těchto dvou způsobů čištění zajišťuje čerpadlo, které cirkuluje vodu přes UV lampu, jež čistí vodu od volné řasy a filtr, ve kterém se zachytávají pevné částice, a kde probíhá rozklad neviditelných látek pomocí bakterií.

Poměr pořizovací ceny, provozní náklady, nutné údržby, velikosti filtrace a doby, po kterou je možné se v Česku koupat je nejvhodnější jezírko s objemem okolo 50m³ vody. Jezírka menší než 20 m³, z hlediska malých rozměrů, nemohou sloužit pro plavání. U jezírek větších než 50 m³ už zase musíme zvážit větší náklady na pořízení a provoz i čas věnovaný údržbě jezírka.

Při koupání se ve vodě zvíří spousty malých organických částic. Tomuto zatížení je potřeba přizpůsobit velikost a kvalita filtrace.

Pro koupací jezírko se tedy lepší zvolit stejné filtry jako pro jezírka s větším počtem ryb, byť by v něm žádné nebyly.

Koupací jezírko s kameny

Foto: jezirkabanat.cz

Základem jsou vyzděné, kolmé stěny, ale výhodné je molo lemující krátkou stranu jezírka s největší hloubkou. Pro koupací jezírka je nejvhodnější, pokud je molo i z jedné nebo obou dlouhých stran. Zvyšuje to využití pro děti i dospělé, usnadňuje vstup i výstup z vody a údržbu.

Pro koupací jezírko je vhodná hloubka 180-220 cm na straně v nejhlubší části a protilehlá strana je pak 150 cm hluboká. Proto, aby se plavec mohl při plavání ve vodě otočit, aniž by se bál, že se uhodí do holeně nebo kotníku o dno.

Řasy jsou nutná daň za nepoužívání chlóru nebo jiné chemie. Správně vybraná technika minimalizuje problémy s řasami.

Rozdíl mezi bazénem a jezírkem je v tom, že v jezírku nechceme, ale ani nemůžeme použít chlór. Jezírko funguje na přírodních procesech. V živé vodě koupacího jezírka totiž neustále něco vzniká, zaniká, usazuje se a plave na hladině. Tento materiál je potřeba pravidelně odstraňovat jak z filtrace, tak z jezírka.

Jezírko je krásné v každém ročním období a stane se dominantou zahrady. Mnoho příkladů a fotek jak jezírko vytvořit nejdete na stránkách Jezírek Banat.

Koupací jezírko

Video: Jezírka Banat s.r.o.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků