Hlavní obsah
Alexander Tomský Foto: Jan Handrejch, Právo

KOMENTÁŘ: Ohlédnutí za rokem Ameriky - Alexander Tomský

Co je to za podivný zvyk komentátorů, a to i respektovaných z listů, jako je The Economist či The Daily Telegraph, vždy na začátku ledna spekulovat, co nás v novém roce čeká a co nemine. Nemám bohudík křišťálovou kouli a vím, že lze v budoucím čase smysluplně hovořit jen o dlouhodobých civilizačních tendencích (zvláště té demografické a kulturní) a ty už od výbuchu 1. světových jatek naznačují s přestávkami pozvolný zánik Západu.

Alexander Tomský Foto: Jan Handrejch, Právo
KOMENTÁŘ: Ohlédnutí za rokem Ameriky - Alexander Tomský

Nejsem determinista, věřím v zázraky, a tak po příkladu dávných novinářů bilancuji rok minulý a vzdávám poctu událostem nadějným, na něž se v každodenní žurnalistické lamentaci a bitevnímu moralizování zapomíná.

První rok amerického prezidenta Trumpa přinesl chaos v Bílém domě, vyvolal nenávistnou kampaň rozlícené, neliberální levice, jež se nedokázala smířit s porážkou. Provokativní, někdy idiotské výroky narcistního šoumena v baseballové čapce, klauna a vejtahu fakt nemusím, ale nepříčetná zuřivost levičáků a neokonzervativců působí jak balzám na duši. Takový nepřítel nepřátel společnosti! Zřejmě chce dohnat opozici k šílenství.

Co je ale důležitější, plní, co slíbil, a světe div se, úspěšně. Amerika vystoupila z pařížského hysterického cirkusu na sebezničující snižování emisí při současném odporu vůči jádru a také ze zpolitizovaného Unesca, jež uznává Palestinu a teroristy z Hizballáhu. Nádhernou provokací potvrdil prezident Jeruzalém jako hlavní město Izraele, když se o něj Palestinci nehodlají dělit a popírají jeho židovský, historický původ.

Ale ještě významnější je poměrně radikální snížení daní, největší za téměř 30 let, zvláště té nižší platové třídě, a snížení odpočtu z federálních daní bohatým, nemluvě o zrušení 390 byrokratických omezení v podnikání. Redukce nesmyslné firemní daně z 35 na 21 procent nemůže neprospět celému hospodářství a jen hlupák nebo marxista v něm může vidět přihrávku miliardářům. Levice ztrácí i mnohé své ideologické dotace (LBGT) a na podporu potratů.

Trumpova imigrační politika ihned přinesla ovoce. Počet zatčených nelegálních přistěhovalců stoupl o nejméně 43 procent (do konce září) a počet nelegálních překročení hranic dle odhadu klesl o 130 000, aniž by byl vražen jediný kůl na dostavení plotu. Ještě významnější je ale příprava nového zákona o imigraci a Amerika si bude opět po 40 letech vybírat přistěhovalce podle potřebných profesí a řemesel.

Taková politika na rozdíl od nešťastné západní Evropy nejen pomůže ekonomice, ale zachrání Ameriku před islamizací a sníží teroristické útoky.

Trump se ukázal jako čirý pragmatik a veškeré ukazatele, důvěra obchodu i burzovní index, utěšeně rostou včetně 3 procent HDP. Jeho hospodářské politice nahrává i levná energetika a soběstačnost, která přivede zpět i menší část ztraceného průmyslu. Velká konkurence pro stagnující, byrokratickou Evropu.

Rozdělenou společnost prezident rebel svou permanentní volební kampaní ovšem neuklidní, ale zvyšuje svou šanci na opětné zvolení, i kdyby ztratil republikánskou většinu kongresu.

Alexander Tomský

Alexander Tomský je politolog, překladatel a pedagog. Dlouhá léta žil ve Velké Británii.

Po studiích pracoval jako politolog v ústavu Keston College, kde se specializoval na výzkum církve a státu, státního ateismu a náboženské opozice ve střední Evropě.

Po listopadové revoluci se vrátil zpět do Česka a věnoval se překladatelství a publicistice. Vedl nakladatelství Academia a nakladatelství Národního divadla, přednášel na New York University v Praze.

Byl členem strany Realisté, za kterou kandidoval jako jednička v Pardubickém kraji.

Od časů Reagana je také prvním prezidentem, jenž mobilizuje americký patriotismus. Pro nás Evropany je Trump nepochopitelný paradox. Američtí ortodoxní židé, katolíci i puritánští evangelikálové odmítli slušňáka a kazatele Teda Cruze a zvolili třikrát ženatého hejska a pochybného byznysmena, který se jako osamělý hrdina westernu postavil proti zkorumpovanému establishmentu. Snad je to kalvínskou tradicí, která považuje každého člověka za zločince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků