Hlavní obsah
Alex Švamberk Foto: Tomáš Reiner, Novinky

KOMENTÁŘ: Merkelovou dohnala vítací politika – Alex Švamberk

Už se zdálo, že se Angela Merkelová postaví po bok Konrada Adenauera a Helmuta Kohla a stane se počtvrté německou kancléřkou, i když po přílivu miliónu migrantů, kterým otevřela dveře, to s ní bylo nahnuté. Nyní ji však minulost dohnala, koaliční jednání o vzniku nové vlády selhala právě kvůli otázce migrace a Merkelové hrozí konec kariéry.

Alex Švamberk Foto: Tomáš Reiner, Novinky
KOMENTÁŘ: Merkelovou dohnala vítací politika – Alex Švamberk

Merkelová by nyní mohla sloužit jako dobrý příklad pro vysvětlování rčení, že každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. V jejím případě mlely neobyčejně rychle už mlýny pozemské, a nikoli ty boží.

Jasně, Merkelové zbývá ještě několik šancí, jak zvrátit situaci ve svůj prospěch. Protože se nikomu nechce do předčasných voleb, může se pokusit ukecat sociální demokraty z SPD, aby s CDU/CSU obnovili velkou koalici, i když ti to znovu odmítli. Nebo zkusit menšinovou vládu, ale šance na úspěch jsou jen o málo vyšší, než měli naši fotbalisté před posledními zápasy o kvalifikaci na mistrovství světa.

Minulosti se prostě uniknout nedá, vynoří se v tu nejméně příhodnou chvíli. Když kancléřka předloni v srpnu navzdory unijním zákonům řekla, že běžencům ze Sýrie jsou dveře do EU otevřené, dorazilo přes milión migrantů, a nejen z válkou postižených zemí. Merkelová tehdy hrdě hlásala: Zvládneme to. Ukazovalo se však, že to tak hladce nepůjde, počet příchozích byl příliš vysoký a kancléřka už na podzim čelila velké kritice ze strany šéfa sesterské CSU Horsta Seehofera, protože právě Bavorsko bylo vlnou běženců přicházející přes Balkán a Rakousko zasaženo nejvíc. Postavili se však proti ní i někteří vysocí spolustraníci a spekulovalo se o jejím odchodu. V Drážďanech se konaly demonstrace proti migrantům a narůstala popularita Alternativy pro Německo.

Merkelová však krizi ustála, její obliba začala opět stoupat a místo o odchodu se hovořilo o historickém milníku, kdy se může stát počtvrté kancléřkou, což by ji zařadilo po bok prvního poválečného německého kancléře a zakladatele CDU Konrada Adenaurea a Helmuta Kohla, za jehož vlády se Německo sjednotilo.

Křesťanská unie CDU/CSU podle očekávání vyhrála podzimní volby, i když získala necelých 33 procent hlasů, což znamenalo propad o osm procentních bodů. Sociálnědemokratická SPD, která dosáhla historicky nejhoršího výsledku, když dostala jen malinko přes dvacet procent hlasů, si však záhy uvědomila, že pokračování velké koalice by ji dále oslabilo, a do holportu s CDU/CSU jít odmítla. Merkelové zbyla jen varianta vytvoření koalice se Zelenými a svobodnými demokraty z FDP.

Jednání se vlekla a v neděli o půlnoci šéf FDP Christian Lindner oznámil, že rozhovory ukončuje. A důvodem je kromě ještě přísnější ochrany ovzduší a další integrace EU také migrace. „Hlasovali jsme pro zvrácení stávajících trendů a nemohli jsme dosáhnout dohody,“ řekl Lindner, který v otázce migrace v posledních dnech přitvrzoval.

Německo směřuje k předčasným volbám. Vzhledem k propadu křesťanské unie při těch posledních nelze vyloučit, že bude nutné vyměnit vedení strany, a známé heslo Merkelové Zvládneme to se jí samotné už týkat nebude.

Alex Švamberk

Novinář, spisovatel, hudebník, skladatel a performer, absolvent Strojní fakulty ČVUT v Praze. Nyní pracuje jako zahraniční redaktor serveru Novinky.cz. Specializuje se na válečné konflikty a oblasti Korejského poloostrova, Balkánu, ale i na Ukrajinu a Jižní Afriku. Dlouhá léta působil v médiích jako hudební recenzent, i nyní připravuje rozhovory se zahraničními umělci a píše kritiky na soudobou hudbu a nahrávky okrajových žánrů, jako je hard core, industriál a noise.

Komentáře autora

Otázka je, zda mohou volby přinést řešení. Už nyní je německá politická scéna nebývale rozdělená a nedá se čekat, že by CDU/CSU po debaklu jednání extra posílila. Jenomže v krizi se po volbách ocitla i Alternativa pro Německo, kterou opustila její předsedkyně Frauke Petryová a jejíž elektorát se snaží vyluxovat svým tvrdým postojem FDP. Je ale otázkou, zda Lindnerovo bouchnutí do jednacího stolu svobodným voliče spíše neodežene.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků