V Berlíně sice CDU neutrpěla takovou porážku jako přede dvěma týdny v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde skončila až třetí za AfD, ovšem s pouhými 17,6 procenta už nemá v hlavním městě šanci vytvořit koalici jen s vítěznou SPD, která po zisku 21,6 procenta také oslabila. Pátá AfD dostala v Berlíně 14,2 procenta hlasů, protože celoněmecká témata pronikla i do zemských voleb.

Pro voliče sice byla hlavním tématem sociální spravedlnost, kterou uváděla jako jedno z klíčových témat nadpoloviční většina z nich, ale pro čtvrtinu hrála roli při rozhodování otázka uprchlíků, jak ukázal průzkum deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung. Důležitá byla pro 98 procent voličů AfD a jejich nadpoloviční většina navíc považovala v těchto volbách za důležitější spolkovou politiku než zemskou.

Merkelová tak sklízí bouři, kterou pomohla zasít, když loni v době, kdy se běženci hromadili na maďarských hranicích, řekla, že uprchlíci ze Sýrie mají právo na azyl. Zřejmě jí v příbuzenstvu chybí teta Kateřina, která by jí připomenula přísloví mluviti stříbro, mlčeti zlato, i v Německu se říká Reden ist Silber, Schweigen ist Gold.

Německá kancléřka si však nejenže neuvědomila dopad svých slov, ale nikdy nepřiznala svůj omyl, ačkoli letos připustila, že se při zvládání uprchlické krize chyby dělaly, protože se problém dlouhodobě přehlížel a nestřežily se vnější hranice schengenského prostoru.

Vždy ale končí u obligátních hesel „Německo zůstane Německem se vším, co je nám drahé“ a  „zvládneme to“. Jaksi přitom opomíjí, že se mezi migranty zamíchalo i pár teroristů a že se azylanti nestali tou levnou pracovní silou, po které kouká průmysl. Integrace, jak ukázaly případy útoků na ženy, taky moc nefunguje.

Přestože ale mnozí už mají na její vyjádření alergii, smutnou pravdou zůstává, že v tom druhém má Merkelová pravdu. I když by měla spíše říkat, že to musíme zvládnout. Ono totiž nic jiného nezbývá. Pokud bychom migrační krizi nezvládli, tak prohrajeme a z Evropy se stane kulturně úplně jiná společnost s jinými hodnotami.

Migranty často nelze poslat zpět, protože v části zemí, odkud přišli, se dál bojuje. Jiné je zase nepřijmou, i když jde o jejich občany. Takže v EU zůstanou.

Radikální řešení v podobě jejich vyložení u libyjských břehů pomíjím, ostatně ty odmítla i většina Berlíňanů, jinak by v tomto liberálním městě nemohla získat 15,6 procenta Levice a 15,2 procenta Zelení, takže tam možná bude vládnout levicová červeno-rudo-zelená koalice bez CDU. I když se podle průzkumu provedeného ještě před volbami v Berlíně 82 procent Němců vyslovilo pro změnu migrační politiky, tři čtvrtiny z nich si současně nedovedou představit, že by volili v parlamentních volbách AfD.