Bojovníci stojící proti islámské invazi do českých luhů a hájů přijíždějí na náměstí v obstarožním americkém humvee, pálí do vzduchu z kuličkových pistolí a samotný Martin Konvička z hřbetu nejspíš cirkusového velblouda prezentuje okolí komiksovou verzi představ o tom, co je terorismus a islám. Jako teroristický útok to tedy rozhodně nevypadá.

Zdá se ovšem, že Konvičkova v zásadě úsměvná akce vyvolává dost zděšení. Nejen mezi lidmi na náměstí, ale snad ještě víc druhotně skrze prezentaci v médiích. Proniká až za oceán do New York Times a doma přední odborník na terorismus tvrdí, že Konvička dal teroristům návod, jak na to a jak budou naše bezpečnostní složky na skutečný útok reagovat.

Ovšem při představě, jak se v Sýrii stratégové Islámského státu radí, dumají, plánují útok a hledají vhodného velblouda, protože proti Konvičkovi na velbloudu URNA nezasáhla, takže velbloud v Čechách evidentně nabízí dokonalé krytí, je už opravdu těžké se nesmát nahlas.

Celá debata, jestli Martin Konvička porušil zákon, jestli šlo akci zakázat a jestli by Jihočeská univerzita neměla Konvičku propustit, se stává tak nějak nesmyslnou a odvádí pozornost od reálných problémů. Třeba od toho, že řada lidí evidentně nemá nejmenší tušení, co dělat v případě mimořádné situace.

Bezpečnostní složky po tomto druhu „vzdělávání“ občanů volají už celkem dlouho, ale téměř vždy narazí na někoho, kdo si představí nasazování igelitových pytlíků a do věci zkouší hodit vidle.