Hlavní obsah
Foto: Jitka Sobotková

Vědci poprvé objevili galaxii bez hvězd

Astronomové pravděpodobně objevili galaxii, která se skládá téměř výlučně z takzvané skryté hmoty a pro hvězdy v ní není místo. Chumel vzdálený padesát miliónů světelných let objevili vědci s pomocí radioteleskopů v britském hrabství Cheshire a v Portoriku.

Foto: Jitka Sobotková
Vědci poprvé objevili galaxii bez hvězd

Vědci hovoří o velmi vzrušujícím objevu. Temná galaxie ve vesmíru vytváří oblast s obrovskou rotující masou, ale bez jakýchkoli hvězd.

Takzvaná skrytá hmota, z níž údajně galaxie s označením VIRGOHI21 sestává, podle současných teorií drží pohromadě viditelné galaxie. Dosud ale existenci této záhadné látky nikdo přímo nedokázal.

Vědci z Velké Británie, Francie, Itálie a Austrálie na neobvyklý jev v galaktické kupě Virgo narazili při hledání oblastí s velkými koncentracemi atomů vodíku ve vesmíru. Množství nejjednoduššího prvku se většinou odhaduje na základě měření rychlosti rotace galaxií a jejich částí.

Seskupení VIRGOHI21 má asi sto miliónkrát větší hmotnost než naše Slunce. Vědci se domnívají, že skrytá hmota je ve vesmíru takřka všudypřítomná a rozpadla by se bez ní i naše galaxie, Mléčná dráha.

"Domníváme se, že je všude," řekl astrofyzik Volker Springel z Institutu Maxe Plancka. "Zhruba 84 procent veškeré hmoty je skrytá hmota," dodal německý vědec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků