Hlavní obsah
 

Unikátní bílý diamant se vydražil za 562 miliónů

Aukční síň Sotheby’s vydražila v úterý v New Yorku unikátní 100karátový bílý diamant velký zhruba jako vlašský ořech. Včetně provize pro aukční síň vyšel kupce na 22,1 miliónu dolarů (562 miliónů korun), uvedla agentura Reuters.

 
Unikátní bílý diamant se vydražil za 562 miliónů

Úterní aukce byla svým druhem výjimečná, neboť za uplynulých 25 let bylo podle Sotheby’s vydraženo v takové kvalitě jen šest diamantů vážících více než 100 karátů. Odhady před prodejem tohoto kusu, který aukční dům označil jako etalon dokonalosti, udávaly cenu 19 až 25 miliónů dolarů. Kupec je neznámý – pouze se ví, že přihazoval po telefonu.

Broušení diamantu, který váží přesně 100,20 karátu, trvalo klenotníkům více než rok.

„Barva je bělejší než bílá, nemá žádné vnitřní kazy a je tak čirý, že ho mohu přirovnat pouze k jezeru ledové vody,“ uvedl před aukcí Gary Schuler, který u Sotheby’s stojí v čele klenotnického oddělení.

Obecně platí, že čím je bezbarvost diamantu vyšší, tím je dražší. Bezbarvé diamanty se označují jako bílé, stupnice bělosti (bezbarvosti) pak má několik kvalitativních stupňů.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Rekordní růžový diamant

Video: Reuters

Rekordní částku, za kterou byl vydražen diamant, drží Pink Star (Růžová hvězda). V roce 2013 ho síň Sotheby’s v ženevské aukci prodala za 68 miliónů švýcarských franků (přes 1,8 miliardy korun). V surové podobě vážil 132,5 karátu, po vybroušení má 59,6 karátu.

Může se vám hodit na službě Firmy.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků