Hlavní obsah
Novomanželé s oddávající robotem Foto: Yuriko Nakao, Reuters

Snoubence v Japonsku poprvé oddával robot

Když svatebčané v Tokiu vstoupili do jedné z místních obřadních síní, každý povstal. S výjimkou oddávajícího, který byl přišroubovaný k židli. V Japonsku v neděli poprvé oddával robot.

Novomanželé s oddávající robotem Foto: Yuriko Nakao, Reuters
Snoubence v Japonsku poprvé oddával robot

Elektronický produkt společnost Kokoro je půldruhého metru vysoký, sedící, svítí mu oči a má plastikový cop, takže je vlastně spíš ženského pohlaví. "Polibte nevěstu," vyzval robot kovovým hlasem ženicha v přítomnosti asi padesátky zvědavých svatebčanů. Jen málokdo z nich zaznamenal kabeláž, která robota spojovala s ovládacím pultem skrytým za zástěnou.

Japonští roboti jsou světoznámí a vláda jejich vývoj aktivně podporuje. V průmyslu se už stali obvyklými pomocníky, ale v poslední době se prosazují i v každodenním "občanském" životě. Společnost Honda nedávno vyvinula robota v podobě kráčejícího dítěte, Kokoro vyvíjí dinosaury pro výstavy o pravěku a modely lidí, které se umějí smát.

"Bylo by fajn, kdyby to bylo o něco chytřejší, ale mluví to docela dobře," komentoval výkon oddávajícího novopečený ženich Tomohiro Šibato. Robot má v rejstříku 18 pohybů rukou a jeho cena se pohybuje kolem 6,3 miliónu jenů (1,4 miliónu korun). Výrobce prý už prodal tři kusy do Singapuru a další do USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků