Hlavní obsah
Foto z kvalifikačních bojů Foto: Břetislav Šťasta

Ruka Nelsona Mandely za 2150 liber

Nelson Mandela (85) je nejen známý politik, ale také osobitý amatérský výtvarník. V prodeji londýnské Galerie Belgravia se objevila jeho litografie s otiskem pravé ruky. V nabídce je tisíc kusů této grafiky, cena jednoho nezarámovaného listu je 2150 liber (zhruba 100 000 Kč), v případě nákupu dvou kusů zájemce zaplatí jen 3500 liber (160 000 Kč).

Foto z kvalifikačních bojů Foto: Břetislav Šťasta
Ruka Nelsona Mandely za 2150 liber

V dějinách umění nejde o nějakou převratnou novinku. Podobně vyhlížející lidská dlaň byla prastarým výtvarným motivem, používaným už pravěkými lovci na malbách v jeskyních. Tehdy ovšem sloužil k magickým rituálům.

Mandelova černá ruka na bílém papíře je doplněna mapičkou Afriky, která se nachází uprostřed dlaně. V komentáři majitelky galerie Anny Hunterové se uvádí, že jde o emotivní výtvarné vyjádření svobody. "Nikdy nebyl jednotlivec tak výmluvným symbolem nadějí národa," tvrdí.

Zisk daruje Mandela na obecně prospěšné účely. Galerie Belgravia existuje od roku 1986, sídlí nedaleko Buckinghamského paláce, a nabízí grafická díla velkých mistrů jako byl Pablo Picasso, Andy Warhol a Henry Moore. S Nelsonem Mandelou jako výtvarníkem spolupracuje již delší dobu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků