Hlavní obsah
 

Prohlédněte si dosud nepřístupné Podolské kasematy

Podzemí Vyšehradu je obestřeno tajemstvím. Podle ředitele organizace Národní kulturní památka Vyšehrad Petra Kučery je prozkoumáno pouze 17 procent a nyní se konečně podařilo veřejnosti vůbec poprvé v historii zpřístupnit tajemné Podolské kasematy v rámci akce Na den pod zem - Rozsviťme podzemí Prahy. Prostory si můžete prohlédnout v následující reportáži.

 
Prohlédněte si dosud nepřístupné Podolské kasematy

Podolské kasematy vznikly v průběhu 17. století jako jedna z částí systému vyšehradských podzemních chodeb. Po roce 1938 byly upraveny na protiletecké kryty, využívané za druhé světové války ze strany Pražského sanatoria Rudolfa Jedličky, které bylo v té době proměněno na lazaret SS.

V padesátých letech se zde možná scházeli tzv. Vyšehradští jezdci, pouliční gang pražské mládeže, revoltující proti komunistickému režimu.

V sedmdesátých letech bylo přístupové schodiště do podzemních chodeb zasypáno a v loňském roce obnoveno.

Kasematy byly přestavěny na kryty.

Foto: Novinky

„Kasematy jsou dlouhé zhruba 250 metrů, ale celkově systém Vyšehradských kasemat má čtyři úseky a má délku zhruba kilometr. Je zde možné vidět různé místnosti, které byly dobudovány v roce 1938, kdy byly přestavovány na protiletecké kryty. Jsou tam různé relikty z těch dob - vrata, rozvaděč, výklenky pro zásoby nebo dobové záchody,“ vypráví Kučera.

Podolské kasematy se tak v rámci festivalu vůbec poprvé otevřely veřejnosti. Součástí komentovaných prohlídek je rovněž prohlídka tzv. Martinských kasemat, které si zachovaly svou původní podobu z doby výstavby vyšehradské citadely.

„Plánujeme celý systém ještě letos zpřístupnit. Podolské kasematy budou snad zpřístupněny během května, kdy plánujeme prohlídky jednou dvakrát měsíčně,“ uvedl Kučera.

Vyšehrad je protkán podzemními chodbami.

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků