Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Odnesl si z popelnice skici slavného malíře. Byl odsouzen za krádež

Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30 630 korun) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže, který si z popelnice na tříděný odpad patřící malíři Gerhardu Richterovi odnesl nepovedené skici jednoho z nejvýznamnějších současných umělců. Informovala o tom agentura DPA.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Odnesl si z popelnice skici slavného malíře. Byl odsouzen za krádež

Šlo o odvolací proces, soud první instance nyní padesátiletému muži vyměřil pokutu ve výši 3150 eur (80 tisíc korun). Kolínský zemský soud přihlédl v úterý k tomu, že se k činu přiznal. V roce 2016 se Gerhardovi Richterovi u něho doma neúspěšně pokoušel prodat složku s uměleckými díly.

Cestou pryč se zastavil u převrácené popelnice na starý papír. Když ji postavil, všiml si nepovedených návrhů z Richterova ateliéru. „Nebyl jsem si vědom, že bych dělal něco špatného,“ řekl tento nezaměstnaný muž z Mnichova, který si dvacet skic odnesl. „Kdybych si je nevzal já, udělal by to někdo jiný,“ obhajoval se.

Richter později potvrdil, že šlo o obrazy, které se mu nepovedly, a vyhodil je proto do popelnice na papír, kterou nachystal pro popeláře k odvozu.

Soud: Že autor své dílo nechtěl, není podstatné

Podle soudu šlo ale o majetek výtvarníka, protože papírový odpad vysypaný z popelnice ležel stále na jeho pozemku. Skici ležely hned u popelnice a dalo se tak jednoznačně určit, že patří Richterovi. Proto byl muž, který je odnesl, odsouzen za krádež.

Nepovedená díla se snažil kvůli existenčním problémům prodat. Kontaktoval jistou aukční síň a předběžně se domluvil s drážďanským archivem Gerharda Richtera, který může potvrdit autenticitu takových prací. To se ale však už nestalo, protože zakročila policie.

Sedmaosmdesátiletý Richter patří k nejvýše ceněným umělcům. V roce 2015 se jeho Abstraktní obraz prodal za 46,3 milionu dolarů (zhruba miliardu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků