Hlavní obsah

Na Floridě kvůli zimě "prší" leguáni

Nezvyklý přírodní úkaz zaznamenali obyvatelé americké Floridy. Poté, co se tu citelně ochladilo, začali ze stromů pršet chladem ochromení leguáni, napsala agentura AFP.

Na Floridě kvůli zimě "prší" leguáni

Místní studenokrevné ještěrky se cítí spokojeně při teplotách kolem 23 stupňů Celsia a vysloveně dobře jim dělá pětatřicetistupňové horko. Ale rtuť teploměru v posledních dnech v jižní části Floridy klesla na čtyři až pět stupňů Celsia, což leguány doslova paralyzovalo.

"Když teplota klesne pod 15 stupňů Celsia, omezí to jejich schopnost pohybu. A při teplotách pod pět stupňů jsou naprosto nehybní a trpí vážným stresem," říká odborník na životní prostředí Floridské univerzity Perran Ross.

Všechny tři druhy floridských leguánů žijí na větvích stromů a v jejich prasklinách. Když teploty klesnou, nejsou schopní se na nich udržet a padají dolů, dodal.

Chodci v parcích Bill Baggs a Crandon v Key Biscayne jižně od Miami pod stromy sbírali leguány ležící jako bez života. Přenášeli je na sluncem ohřívaná místa, kde se většina z nich znovu probrala a zmizela v houští.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků