Hlavní obsah
Unikátní jev se nazývá Brockenské strašidlo. Foto: Profimedia.cz

Muži se podařilo vyfotit Brockenské strašidlo

Třiatřicetiletý Lee Howdle se vydal na túru do Derbyshireu, kde se mu naskytl jedinečný pohled. Neváhal a jev zvaný Brockenské strašidlo vyfotil. Neobvyklý stín je nejlepším důkazem toho, proč v minulosti lidský svět a hlavně fantazii „obývaly” nadpřirozené bytosti.

Unikátní jev se nazývá Brockenské strašidlo. Foto: Profimedia.cz
Muži se podařilo vyfotit Brockenské strašidlo

Howdle si v pátek vyrazil na výlet v národním parku Peak District v anglickém hrabství Derbyshire. Na 517 metrů vysokém kopci Mam Tor nedaleko Castletonu se mu naskytl jedinečný pohled. Díky shodě několika faktorů totiž vznikl jev nazývaný Breckonské strašidlo.

Na dalším snímku už postava není tak záhadná.

Foto: Profimedia.cz

Jev není nic jiného než zvětšený stín pozorovatele vržený na povrch mlhy či mraku proti slunci. Objevuje se, když pozorovatel stojí v bodě vyšším než jsou mraky či mlha a zezadu ho osvítí slunce. Stín se navíc může někdy i hýbat kvůli pohybům mraků.

Obří přízračná postava na zářivém pozadí dostala jména podle hory Brocken v německém pohoří Harz. Jev tu poprvé v roce 1780 pozoroval Johann Silberschlag. Brocken sice leží v malé nadmořské výšce, ale v údolí se často válí mlhy a snadná dostupnost hory způsobila četná pozorování Brockenského strašidla (německy Brockengespent).

„Bylo to jako anděl nad kopci na obloze, docela kouzelné. Nikdy předtím jsem nic takového neviděl, jen jsem o tom kdysi četl,“ uvedl agentuře SWNS Howdle.

Brockenské strašidlo s ovcí

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků