Hlavní obsah

Muž koupil obraz jen kvůli pěknému rámu, akvarel uvnitř měl cenu 1,4 miliónu

Když si nejmenovaný Brit středního věku před časem kupoval v přepočtu za necelých 900 korun obraz, líbil se mu na něm pouze rám z dubového dřeva. Netušil, že právě přišel k cennému kousku od kanadského malíře Waltera J. Phillipse, který se ve středu podařilo vydražit za téměř 1,4 miliónu korun.

Muž koupil obraz jen kvůli pěknému rámu, akvarel uvnitř měl cenu 1,4 miliónu

Kupující původně zamýšlel do rámu o velikosti 50 krát 40 centimetrů vložit zcela jiný obraz a ten původní nejspíš vyhodit. Když jej přinesl domů, přeci jen se rozhodl najít na internetu jméno autora. Dozvěděl se, že Phillips je jedním z nejznámějších kanadských malířů, jehož některá předešlá díla se prodala za 1,5 miliónu korun.

Majitel obrazu z Devonu proto kontaktoval aukční síň Bonhams a její odborníci potvrdili pravost obrazu. Pouze v odhadech na jeho hodnotu se mýlili, když usoudili, že by se mohl prodat za necelých 300 tisíc korun. Během aukce konané v Torontu se však prodal téměř pětkrát dráž, a to za 1 392 000 korun.

„I když si prodejce zpočátku neuvědomil hodnotu akvarelu znázorňujícího totemy kanadských Indiánů, přinesl ho k nám. Koupil ho od místního prodejce v Devonu zhruba před šesti měsíci za malou částku, ale ten obraz ve skutečnosti nechtěl. Jen pro jistotu zkoumal jméno umělce a uvědomil si, že by mohl být mnohem zajímavější, než se domníval, proto ho přinesl k nám,“ uvedl Charles Lanning ze společnosti Bonhams, který se staral o dražbu obrazu.

„Rozhodli jsme se prodat tento půvabný akvarel s názvem The Hok-Hok Houseposts at Karlukwees na kanadské umělecké aukci, bylo to strategické místo vzhledem k reputaci umělce v Severní Americe. Prodejce obrazu byl spokojen i s odhadovanou cenou, tak si dovedete představit, jak se cítil s tou konečnou,“ dodal Lanning.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků