Hlavní obsah
Dominanta Liberce Ještěd je ještě bez sněhu, ale poslední úpravy sportovního areálu umožňují skoky na lyžích po celý rok. Foto: Milan Turek

Mám děsnou trému!, přiznává neslyšící Lenka

Stolní lampa spoře osvětluje hromady papírů, knih a už hodiny nahrbenou mladou postavu. Dvacetiletá Lenka Richterová z Prahy 5 do klávesnice pomalu vyťukává odpovědi na maturitní otázky. Vedle má na hromádce testy na vysokou.

Dominanta Liberce Ještěd je ještě bez sněhu, ale poslední úpravy sportovního areálu umožňují skoky na lyžích po celý rok. Foto: Milan Turek
Mám děsnou trému!, přiznává neslyšící Lenka

Stejně jako tisíce jiných v tento čas: ještě jí v kapse nehřeje maturita, ale už musí intenzívně myslet na přijímací zkoušky. "Z maturity mám děsnou trému. Vím, že mi ji zadarmo nedají," říká Lenka. Ve srovnání s většinou je Lenka navíc ve značné nevýhodě. Neslyší. Hlásí se proto na sedm vysokoškolských oborů. Nejen na pětiletého magistra, ale zaujal jí i tříletý bakalář. Lenku nejvíce láká farmacie a přírodověda. Bitvu ve vysokoškolském kotli zkusí v Praze, Brně a Hradci Králové. Jako zálohu má vybrané tři vyšší odborné školy. Jen na poplatcích za přijímací řízení zaplatí zhruba pět tisíc korun.

Své zkušenosti s maturitou či příjmacími zkouškami můžete napsat na e-mail: student.info@pravo.cz

Výše popsaný příběh neslyšící studentky je malou ochutnávkou. V mimořádné příloze STUDENT VŠ a VOŠ, která vyjde v deníku Právo 16. ledna, najdete dále příběh studentky, kterou u nás nepřijali a prosadila se v Německu, či dívky, která zdolala Oxford i Camridge.

Vše o vysokých a vyšších odborných školách

Blíží se každoroční boj desetitisíců mladých lidí o studium na kapacitně omezených vysokých školách. Fronta zájemců vydá za slušně velké město. Hlásí se nejen čerství maturanté, ale i starší uchazeči. Tomu, kdo získá titul, se totiž mnohem lépe hledá práce a má více příležitostí na lepší uplatnění než středoškoláci. V příloze najdete odpovědi na otázku: Jakou mám šanci na přijetí?

To je jedna z hlavních otázek všech uchazečů o studium na vysoké škole. Odpověď za celou VŠ a jednotlivé fakulty najdete v nejnovějším, dosud nikde nepublikovaném, přehledu v mimořádné příloze deníku Právo STUDENT VŠ a VOŠ. Kromě toho příloha obsahuje aktuální adresář všech vysokých škol () a vyšších odborných škol (VOŠ), včetně jejich oborů. I když se na VOŠ stačí hlásit až během jara, jsou pro mnohé uchazeče o VŠ dobrou alternativou v případě, že se letos na univerzitu nedostanou. V příloze jsou rovněž užitečné kontakty na odborné instituce, kde vám poskytnou podrobnější informace o oborech, či přijímacích zkouškách.

Soutěž: Tak si ji rozbal!

Soutěž o minitelevizi Citizen či skládací koloběžku v mimořádné příloze STUDENT VŠ a VOŠ deníku Právo, která vychází ve čtvrtek 16. ledna.

Na veřejné vysoké školy se musejí přihlášky poslat obvykle do 28. února, u vyšších odborných škol bývá čas až do poloviny května. U doktorandského studia se stačí většinou přihlásit do konce dubna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků