Hlavní obsah

Letecké záběry výbuchu podmořské sopky na Kanárských ostrovech

U jižního cípu ostrova El Hierro, který patří mezi Kanárské ostrovy, autonomní španělské společenství, se probudila podmořská sopka. Tuto sobotu došlo k její erupci a ostrovem otřáslo zemětřesení o síle 4,3 stupně Richterovy škály. Sopka chrlila hmotu do výšky až 18 metrů.

Letecké záběry výbuchu podmořské sopky na Kanárských ostrovech

Ostrov, na němž se nachází na 500 sopečných kuželů, se v posledních čtyřech měsících otřásl více než 10 000 slabšími zemětřeseními. První varování dostali místní obyvatelé už v červenci. To však byly jen malé otřesy, velké obavy vzbudila sopka až koncem září, když se její aktivita zvýšila na 150 otřesů během 24 hodin. Už v té době byli někteří obyvatelé ostrova ze svých domovů blízko moře evakuováni.

Když pak láva začala v sobotu vytékat do moře nedaleko přístavu La Restinga, byl vyhlášen žlutý, tedy druhý nejvyšší stupeň ohrožení. Všech 600 obyvatel přístavu La Restinga bylo evakuováno a nyní probíhá další vlna vystěhovávání z celé jižní oblasti ostrova.

Místní vláda dokonce uzavřela přístupové cesty do La Restingy. Lodě jsou naváděny pryč od místních vod a letadla dostala zákaz létat nad jižním cípem ostrova.

Na ostrově byl klid více než 200 let

Vědci spatřili ve vzduchu u přístavu takzvané pyroklasty, směsici plynu a tefry, tedy různorodé směsi sopečných hornin. Výzkumná loď, která sbírala vzorky, však byla zatím odvolána.

Zatím k poslední erupci na ostrově El Hierro došlo v roce 1793, tehdy trvala asi měsíc. Poslední sopečná aktivita na celých Kanárských ostrovech pak byla zaznamenána v roce 1971. V té době vybuchla sopka na ostrově La Palma, uvedl deník The Daily Mail.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků