Hlavní obsah
Steve Feltham Foto: Profimedia.cz

Kvůli pátrání po slavné příšeře se všeho vzdal, po 24 letech došel k závěru

Brit Steve Feltham strávil 24 let zkoumáním skotského jezera Loch Ness. Kvůli pátrání po slavné lochnesce se vzdal své předchozí práce, opustil přítelkyni a přestěhoval se do Skotska. Po letech bádání však došel k závěru, že se nejedná o žádnou mytickou příšeru, ale nejspíš jen o obrovskou rybu.

Steve Feltham Foto: Profimedia.cz
Kvůli pátrání po slavné příšeře se všeho vzdal, po 24 letech došel k závěru

„Nejrozšířenější hypotézou je, že jde o sumce velkého. Je to nejpravděpodobnější vysvětlení,“ řekl agentuře AFP dvaapadesátiletý Feltham, který se živí výrobou modelů lochnesky a prodává je turistům.

Podle něj to ale zřejmě není konečné vysvětlení světoznámé záhady. „Pasuje to na většinu pozorovaných jevů, ne ale na všechny,“ dodal muž, který je v Guinnessově knize rekordů veden jako nejvytrvalejší „lovec“ lochnesky.

Sumec velký může dorůst až čtyř metrů a vážit až 400 kilogramů, většinou ovšem sumci nemají ani dva metry. Tyto sladkovodní ryby se mohou dožít i 30 let. Sumce mohli podle Felthama nasadit do jezera kvůli rybolovu místní obyvatelé, i když pro to nejsou žádné důkazy.

„Jestli to udělali, mohly ryby dosáhnout dospělého věku ve 30. letech (minulého století),“ soudí Feltham. Právě z této doby pocházejí první svědectví o tom, že se v jezeře údajně objevila příšera.

Ještě před 20 lety se podle Felthama objevovalo ročně deset až 12 osob, které tvrdily, že tvora přezdívaného Nessie spatřily. Nyní je to tak jeden člověk za rok, uvedl Feltham.

Další pronásledovatelé tajemné bytosti podle něj ale došli ohledně její totožnosti k jiným závěrům. „Někteří říkají, že je to jeseter, obrovský úhoř nebo pravěký mořský plaz,“ řekl Feltham. Objevila se podle něj i teorie, že na dně jezera je loď mimozemšťanů.

Muž nicméně doufá, že v jezeře žije „něco daleko více vzrušujícího než sumec“. „Svého výzkumu zcela jistě nezanechám,“ ujistil Feltham a dodal, že 24 let strávených bádáním vůbec nelituje. „Alespoň jsem při svém pátrání po Nessie měl ten nejlepší výhled na světě,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků