Hlavní obsah
Ukrajinský letoun v Pardubicích Foto: pro Novinky Ondřej Laurin

Do Pardubic přiletěl největší vrtulový letoun světa

V úterý dopoledne na letiště v Pardubicích dosedl největší vrtulový letoun světa Antonov An-22. V civilním letectví je v současnosti v provozu jediný exemplář, který provozuje přímo společnost Antonov. Jedná se o první přílet stroje tohoto typu v novodobé historii do ČR.

Ukrajinský letoun v Pardubicích Foto: pro Novinky Ondřej Laurin
Do Pardubic přiletěl největší vrtulový letoun světa

Jak Novinkám potvrdila mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková, Antonov přiletěl na objednávku Armády ČR. „Letadlo je určené na strategickou leteckou přepravu z programu SALIS pro dodávku materiálu,” uvedla Dvořáková.

Antonov An-22

Foto: pro Novinky Ondřej Laurin

Co přesně letoun do České republiky přivezl, odkud přiletěl, ani kam se dále chystá, mluvčí vzhledem k bezpečnostním opatřením nespecifikovala. Podle informací Novinek je však na palubě vybavení pro zahraniční misi armády.

Mohlo by se tak jednat o zahraniční misi v Mali, kde budou čeští vojáci pomáhat zejména malijským vojákům a doprovázet je do bojů s islámskými radikály. Česká armáda již v Mali vojáky má, podílejí se na výcviku a na ochraně výcvikové mise EU. V polovině roku se česká armáda ujme jejího velení.

Antonov An-22 při přistání na pardubickém letišti

Foto: pro Novinky Ondřej Laurin

Letoun přiletěl do Pardubic v úterý dopoledne.

Foto: pro Novinky Ondřej Laurin

Program SALIS (Strategic Airlift International Solution) zajišťuje devíti zemím Severoatlantické aliance (NATO) přístup k velkokapacitním leteckým prostředkům. Česká republika je součástí programu jako zakládající stát od roku 2006 a v případě potřeby může využít určitý počet letových hodin.

Letadlo přiletělo na objednávku Armády ČR.

Foto: pro Novinky Ondřej Laurin

Letoun Antonov An-22 je ukrajinský čtyřmotorový stroj, který byl vyroben v šedesátých letech minulého století. Přes svoji hmotnost (114 tun bez nákladu, až 250 tun s nákladem) dokáže letadlo vzlétnout a přistát na nezpevněných plochách a dokáže vyvinout rychlost až 740 kilometrů v hodině.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků