Hlavní obsah
 

Botanická zahrada v Troji představuje miniaturní orchideje. Květ má méně než milimetr

Skleník Fata Morgana pražské botanické zahrady zaplnily na dva a půl tisíce ekvádorských orchidejí různých velikostí i druhů. Mezi nimi i droboučká orchidej Lepanthes calodictyon rostoucí v horských mlžných lesích And v Kolumbii a Ekvádoru. Její listy jsou velké jen jeden až dva centimetry. Květy unikátní orchideje pak mají i méně než milimetr.

 
Botanická zahrada v Troji představuje miniaturní orchideje. Květ má méně než milimetr

Velikost orchideje se posuzuje buď podle velikosti celé rostliny nebo jen květu.

„Pokud to měříte podle velikosti rostliny, tak za nejmenší orchidej považujeme některé rostliny z Asie, kde celá rostlina může měřit asi půl centimetru. Pokud to hodnotíme podle velikosti květu, vyhraje orchidej z Ameriky, kde mohou květy měřit méně než milimetr,“ řekl Novinkám kurátor orchidejí Jan Ponert. Tyto miniaturní orchideje jsou z rodu Platistele a z rodu Lepanthes.

Botanická zahrada se letos zaměřila na miniatury a obry v říši orchidejí.

Foto: archiv Botanické zahrady hl.m. Praha v Troji

Obři

Kromě maličkých rostlin jsou k vidění i ty naopak abnormálně velké, které mohou mít až desítky metrů a rostou jako liány, šplhají do korun stromů.

„Pokud vyčleníte liány a chcete rostlinu, která vytváří trs nebo roste na jednom místě, je to rod Somrálias z Ameriky, který vytváří trsy podobné rákosí, ty mohou dorůstat více než deseti metrů,“ vysvětlil Ponert s tím, že v Botanické zahradě najdeme příbuzné druhy o velikosti mezi dvěma až třemi metry.

V zahradě se představuje celkem přes 2500 druhů orchidejí.

Na výstavě je přes 2,5 tisíce květin.

Foto: Novinky

Výstavu, kterou navrhla a vytvořila floristka Klára Franc Vavříková, potrvá do neděle 22. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků