Hlavní obsah
Josif Brodskij na archivním snímku z roku 1992 ve Walesu. Foto: Profimedia.cz

Básníkova freska na zdi dlouho nevydržela, přemazal ji horlivý školník

Jen krátce vydržel portrét básníka Josifa Brodského, namalovaný k 80. výročí umělcova narození, na zdi v jeho rodném Petrohradu. Ukázalo se, že zanedbaná zeď patří místní škole, a tak podle serveru News.ru školník dílo přemazal s vysvětlením, že veškeré čmárání po zdech je zakázané.

Josif Brodskij na archivním snímku z roku 1992 ve Walesu. Foto: Profimedia.cz
Básníkova freska na zdi dlouho nevydržela, přemazal ji horlivý školník

Portrét se objevil na zdi poblíž místa, kde Brodskij spolu s rodiči žil v malém bytě v letech 1955 až 1972 a odkud emigroval do Spojených států.

„Dobří básníci se vracejí,“ poznamenala galerie, která básníkův portrét nechala zhotovit. Fresku na zdi provázel hudební maraton inspirovaný Brodského verši, radícími „neudělej chybu, neopouštěj pokoj“, zapadajícími do doby restrikcí spojených s šířením nákazy koronavirem.

Malba ale nevydržela na zdi ani 24 hodin, poznamenal server s tím, že městské služby, obvykle potírající všechny podoby a projevy street artu, v tom tentokrát byly nevinně.

Držitel Nobelovy ceny

„Nevíte, že ve škole se graffiti nesmí?“ prohlásil školník, který básníkův portrét zamazal barvou a vrstvou betonu k tomu. A zdejší úřady mu daly za pravdu: podle předpisů je nutné zachovávat původní vzhled budov bez ohledu na uměleckou hodnotu obrazů, které by se na nich mohly vyskytnout.

Brodskij se narodil v židovské rodině ve městě na Něvě v dobách, kdy neslo název Leningrad, a zažil jeho obléhání Němci. Sovětský režim jej nechal odsoudit za příživnictví, později jej zbavil občanství, a tak musel emigrovat. V roce 1987 získal Nobelovu cenu za literaturu. Zemřel v roce 1996 ve Spojených státech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků