„V tomto případě se jedná o první případ nakladení vajec tímto krokodýlem uvnitř zoo, což se v podmínkách zoo ještě nikomu kromě nás nepovedlo. Ve středu Ganga nakladla 21. vejce,“ pochvaloval si Procházka.

Upozornil, že je velmi složité, aby se z vajíček vylíhli krokodýlci. „Zrovna u gaviálů indických je veliký problém s inkubací vajíček. V Indii je na farmách až 90ti procentní úmrtnost. Ten vývoj je poměrně dlouhý, trvá 53 až 94 dnů a vývoj vajíček se často zastavuje bez zřejmých důvodů. My jsme to konzultovali a nastavili vlhkost na 95 až 99 procent a teplotu 32 stupňů Celsia. Už nám zbývá akorát doufat, že se nám vylíhne alespoň jedno mládě,“ vysvětlil Procházka.

Ředitel Krokodýlí zoo v Protivíně Miroslav Procházka doufá, že z 21 nakladených vajec, se narodí alespoň jedno mládě gaviála indického.

Ředitel Krokodýlí zoo v Protivíně Miroslav Procházka doufá, že z 21 nakladených vajec, se narodí alespoň jedno mládě gaviála indického.

FOTO: Pavel Orholz, Právo

Zmínil, že gaviál indický je nejvzácnější druh krokodýla na světě, protože jich přežívá necelých dvě stě. Jsou kriticky ohrožení kvůli ekonomickému rozmachu Indie. V lokalitách, kde tento krokodýl žije se těží písek pro stavby a také se tam do vody vypouští jedovaté látky z průmyslových závodů. „O rozmnožení tohoto druhu se pokoušíme už šest let. Získali jsme je výměnou za naše krokodýly kubánské přímo z Indie. Gaviál je typické harémové zvíře, to znamená, že samec potřebuje víc samiček. My máme v současné době tři,“ podotkl ředitel protivínské zoo.

Ta patří mezi nejvýznamnější podobné zoologické zahrady podobného druhu na světě a co se týče zastoupení druhů krokodýlů, je srovnatelné už pouze jedno podobné zařízení v Dánsku. V loňském roce navštívilo areál zahrady přes padesát tisíc návštěvníků a stává se také turistickou dominantou Protivína. Specializuje se především i na odchov těchto plazů a nakladení vajíček Gangou není jejím jediným úspěchem.

„Máme největší evropskou populaci gaviálů indických, dokonce gaviálů filipínských, nebo krokodýlů kubánských. Dohromady tady rozmnožujeme šest druhů krokodýlů, z toho jsou tři kriticky ohrožený a jeden ohrožený. Řekl bych, že to umíme a že se nám daří,“ dodal Procházka.