"Známky sbírám 55 let, moje sbírka, než jsem ji dnes (v neděli) začal rozprodávat, byla největší na světě. Mám pět dětí, ale nikdo o známky nemá zájem. Jsem trochu nemocný, tak i z toho důvodu. Ve světě je běžné, že to sběratel prodá," řekl Pytlíček. Děti mu prý říkaly, ať sbírku neprodává, přesto se k tomu rozhodl.

Se známkami ale nekončí. Sbírá ještě známky od roku 1945 do současnosti a známky staroněmeckých států. "Mám velkou sbírku Bádenska, kterou jsem také vystavoval. Takže mám co dělat, filatelii neopouštím," dodal.

Prodej si užíval

Aukci, v níž ostatní sběratelé soupeřili o jeho známky, si užíval. "Aukce byla zcela mimořádná. Některé věci dosahovaly desítky, padesát procent navíc. Každého potěší, že jeho práce nebyla nadarmo," dodal.

K prodeji byla první pětina sbírky. Vyšší cenu než za vydražený devítiblok, jehož vyvolávací cena byla 1,5 milionu korun, Pytlíček očekává za skvost své sbírky, unikátní světlezelenou známku Pošta československá s původní hodnotou čtyři korny. Koncem 90. let ji koupil za 2,6 milionu. Její prodej nechává na poslední, pátou dražbu, která se uskuteční na mezinárodní výstavě Praga 2018.

"Známka měla patřit Masarykovi, to jsou takové teorie. Byla vyhlášená nejvzácnější československou poštovní známkou," popsal Pytlíček. Nabídky už na ni má. Odhaduje, že se prodá za pět či šest miliónů korun.