„Je to obrněný příbuzný štítníků, které známe z mělkých vod východního pobřeží Spojených Států. Tento žije v hlubokých vodách a liší se od štítníků, které známe například z Havaje, nejen barvou, ale i stavbou těla,“ říká biolog Bruce Mundy.

Tvor, který nejvíce připomíná křížence ryby a draka, neplave jako ostatní ryby, ale dává přednost „procházce” na dnu Jižního Pacifiku.

Příbuzného ryb druhu štítníků zachytila dálkově ovládaná miniponorka ve více jak 500 metrech pod hladinou vody u ostrovů Americké Samoy, kde na lodi Okeanos Explorer pátrají biologové po nových podmořských druzích.

„Je to nesmírně zajímavá a morfologicky jedinečná ryba. V přední části ploutví na bocích jejího těla, které připomínají vějíře, jsou tři pevné paprsky, které kdysi byly ploutvemi. Štítník je používá k pohybu jako nohy - doslova takto chodí po dně oceánu,“ uvedl Mundy.

Vědci z Okeanos Explorer se mohou se svou miniponorkou dostat až do hloubky šesti kilometrů. Od roku 2008 posádka mořských biologů prozkoumala indonéské korálové útesy, nebo také podmořské prostředí Galapág.