Její rodiče museli prodat půdu po předcích, aby mohli operaci zaplatit. Centimetry navíc prý ale za to stojí. „Cítím se teď opravdu sebejistě,“ cituje dívku britský list The Guardian. „Předtím jsem měřila jen 137 centimetrů, lidé se mi smáli a nemohla jsem najít práci. Operaci teď podstupuje i moje mladší sestra,“ dodává Komal.

V Indii je tělesná výška považována za atraktivní. Komal patří ke stále většímu počtu mladých Indů a Indek, kteří využívají svého rostoucího blahobytu k tomu, aby si zlepšili vyhlídky na sňatek a kariéru. Kosmetická chirurgie tak v Indii zažívá boom.

Prodlužování končetin ale v Indii není nijak regulováno a mnoha chirurgům, kteří se mu věnují, chybějí zkušenosti. Operace znamená také určité stigma, i proto Komal není pravé jméno dívky, o které se zde mluví.

Chybí zkušenosti

„Jde o jeden z nejtěžších výkonů kosmetické chirurgie, a lidé ho přitom provádějí po jednom až dvou měsících spolupráce s doktorem, který pravděpodobně sám experimentuje. Nejsou u toho kolegové, neexistuje správný výcvik, nic,“ řekl lékař Amar Sarin.

Zdá se ale, že potenciální pacienty, ani ty ze zahraničí, nic z toho neodrazuje. Pověst Indie jako země s levnými a kvalifikovanými lékaři sem přitahuje lidi z celého světa. Hodnota zdravotnické turistiky se odhaduje asi na tři miliardy dolarů (71 miliard Kč). Velký podíl z této částky připadá právě na kosmetickou chirurgii, za kterou jezdí do Indie lidé z Evropy i z Ameriky, v jejichž domovských zemích jsou operace až čtyřnásobně dražší.

Doktor Sarin začal nabízet prodlužování končetin před pěti lety a už ošetřil na 300 pacientů. Pouze třetina z nich byla z Indie. „V Indii je to teď trend. Denně mám asi 20 telefonátů – lidé mi říkají ‚chci být vyšší, musím být vyšší‘“.

Jeden muž, který operaci absolvoval v loňském roce, předtím navštívil 20 doktorů. „Někteří z nich to dělali jen jednou nebo dvakrát, jeden nikdy. Hledal jsem rok, než jsem našel tu správnou osobu,“ řekl.

Zákrok rozděluje indické ortopedy, z nichž mnoho tvrdí, že operace je velmi náročná a může lidi na celý život zmrzačit. „Tuto operaci lidem nedoporučujeme – s výjimkou vzácných případů. Zákrok se neprovádí rutinně a riziko komplikací je příliš vysoké,“ řekl předseda sdružení indických ortopedů Sudhír Kapúr.

Až poslední možnost

Zákrok byl poprvé proveden v 50. letech v malém sovětském městě Kurgan na Sibiři. Jeho vynálezce, Polák jménem Gawriil Ilizarov, proslul coby „kouzelník z Kurganu“, když takto operoval několik lidí, včetně olympijského šampióna ve skoku vysokém. Ilizarov ale nikdy nezamýšlel, že by tuto metodu použil v kosmetické chirurgii. Operoval lidi po úrazech nebo ty, kteří měli různě dlouhé nohy.

Kontroverzní Ilizarovovu techniku nyní používají lékaři v Indii, i když mají k dispozici některé moderní zlepšováky, aby operace byla rychlejší a méně bolestivá. Sarin, který v prodlužování končetin dosáhl mezinárodní reputace, prý měl před první operací morální dilema. „Přemýšlel jsem, jestli to, co dělám, je správné. Ale když jsem viděl, jak se pacientům zvedlo sebevědomí, rozhodl jsem se pokračovat.“

Zákrok by ale podle něj měl být až tou poslední možností. „Často lidi odmítáme,“ říká s tím, že mnoho jeho pacientů trpí vážnými psychickými problémy. „Nejprve se snažíme radit, ale měli jsme pacienty, kteří vyhrožovali, že spáchají sebevraždu, pokud je nebudu operovat. Už dvakrát jsem v takové situaci musel volat policii.“