Děčínské zoologické zahradě se podařilo pár sestavit po několika měsících vyjednávání. Samce získala již před časem z Francie, ale na přidělení samičky si musela nějaký čas počkat. Nevěstou se mu nakonec stala dvouletá kočka ze Švédska, která za ním přiletěla minulý týden na pražské letiště. Zvířata jsou zhruba stejně stará, a tedy v ideálním věku pro rozmnožování. Seznámení proběhlo podle ošetřovatelů bez problémů.

Jedna z koček rybářských v zoologické zahradě.

Jedna z koček rybářských v zoologické zahradě.

FOTO: Zoo Děčín

„Kočce rybářské, která patří mezi větší malé kočky, pomáhají při plavání a lovu ryb plovací blány mezi prsty předních končetin a také fakt, že i zatažené drápy neustále vyčnívají z pochev. Kočka rybářská je totiž nedokáže zatáhnout zcela. Bývají podsadité, silné, s kratšími končetinami a krátkým, tupě zakončeným ocasem, který na první pohled vypadá jako useknutý,” informovala Novinky mluvčí zoo Alena Houšková.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Seznamování koček rybářských v děčínské zoo

V České republice se o nich příliš neví i z toho důvodu, že ve volné přírodě žijí jen v jižní a jihovýchodní Asii. Jejich biotopem jsou močály, mokřiny, břehy potoků a řek. Obývají také mangrovové porosty. Jsou to obecně plachá a samotářská zvířata. Živí se převážně rybami. Kromě nich ale nepohrdnou ani žábami, raky a měkkýši a vodním hmyzem. Na souši ale nepohrdnou i drobnými obratlovci. Dožívají se až 12 let.

Pokousání od kočky rybářské by pořádně bolelo.

Pokousání od kočky rybářské by pořádně bolelo.

FOTO: Zoo Děčín

„Jediným známým nepřítelem koček rybářských je člověk. Ohrožuje je hlavně vysoušením mokřadů, zemědělskou výrobou, kácením vegetace a lovem kvůli kožešině,” dodala Houšková.