"Chtěla jsem odlehčit tu vypjatou a negativistickou kampaň, která diskusi o radaru provází. A také jsem chtěla věnovat panu prezidentovi Bushovi netradiční dárek," řekla ministryně. Doufá, že CD s písní předá šéfovi světové supervelmoci při úterním jednání české a americké delegace na Pražském hradě.

Text písně Dobrý den, prapore hvězd a pruhů napsal na melodii známé skladby Dobrý den, majore Gagarine Jan Vyčítal. Text prý měl hotový za deset minut. Mimo jiné se v něm zpívá "Dobrý den, radare, prostě welcome, tak jsme se konečně dočkali. Dobrý den, radare, já ti tleskám."

S nápadem nazpívat píseň přišla Parkanová při letošních oslavách konce války v Plzni, kde se s Vyčítalem potkala. "Ten nápad vznikl od ní. Já jsem to ale v sobě nosil už dlouho. Byla to jen otázka času. Určitě bych to udělal sám i bez ní," upřesnil Vyčítal.

"Ministryni jsem ke zpěvu nemusel vůbec přemlouvat. Známe se z doby, když natáčela jako jazzová zpěvačka. To ještě nevěděla, že bude na nějakém ministerstvu. Jelikož má stejný názor, tak to se mnou nazpívala," řekl Vyčítal.

Parkanová popírá, že by šlo o agitku

Paralela s písní Dobrý den, majore Gagarine se podle Parkanové přímo nabízela. Nebojí se toho, že by veřejnost vnímala upravený text jako agitku. "Dělali jsme to s poctivými úmysly, s dobrým srdcem, s přesvědčením. Do ničeho se nestylizujeme, nic nepředstíráme, nebereme to jako falešnou agitku," dodala ministryně.

Svým textem Vyčítal chtěl vyjádřit svůj postoj k protiamerickým akcím v Česku. "Došla mi trpělivost a řekl jsem si, že je potřeba něco udělat. Vadilo mi, jak se neustále píše o protestech a demonstracích. U Američanů by mohl vzniknout mylný pocit, že tady nejsou lidé, kteří se pamatují, kdo je osvobodil a nikdy už potom neokupoval. Je jich docela dost, jen nejsou řvouni a nechodí ulicemi. Jsou to slušní lidé," uvedl.

Vydat desku se oba rozhodli těsně před návštěvou amerického prezidenta. "Dotáčeli ji v neděli pozdě večer. Dnes se dělá obal," řekla Naďa Nosková z vydavatelství Multisonic.