Hlavní obsah
Ženy v Evropě vydělávají o 18,9 procenta méně než muži. Foto: Profimedia.cz

Ženy jsou vzdělanější, ale berou méně

Ženy v mnoha částech světa stále pobírají nižší plat než muži, přestože mají v průměru lepší vzdělání a jsou zkušenější a výkonnější než jejich mužské protějšky. Uvádí to zpráva Mezinárodní organizace práce (MOP) věnovaná mzdám a příjmové nerovnosti ve světě.

Ženy v Evropě vydělávají o 18,9 procenta méně než muži. Foto: Profimedia.cz
Ženy jsou vzdělanější, ale berou méně

Muži dostávali vyšší plat než ženy ve všech 38 zemích zahrnutých do studie MOP. Největší rozdíl mezi platy panoval ve Spojených státech, kde si ženy vydělají v průměru 64,20 dolaru na každých 100 dolarů vydělaných jejich mužskými kolegy. Tento rozdíl by bylo možné do značné míry vysvětlit faktory, jako je větší produktivita, vzdělání nebo zkušenosti mužů, uvedla MOP.

Výsledky mají lepší, platy menší

V Evropě, Rusku a Brazílii je ale situace jiná. V těchto kategoriích zde ženy dosahovaly lepších výsledků než muži, platy se ale lišily dál. "Jeden z faktorů, které to vysvětlují, je diskriminace," uvedla náměstkyně generálního tajemníka MOP Sandra Polaskiová.

MOP do průzkumu zahrnula 26 evropských států. Ženy by v nich na základě sledovaných faktorů měly dostávat o 0,9 procenta více než muži. Ve skutečnosti ale vydělávají o 18,9 procenta méně.

Největší rozdíly v Rusku a Brazílii

V obecném srovnání byly Rusko a Brazílie zeměmi, kde se skutečný plat zaměstnankyň nejvíce lišil od mzdy, kterou by normálně bylo možné očekávat, že dostanou. V Rusku ženy vydělávají o 32,8 procenta méně než muži.

Produktivita roste, mzdy stagnují

MOP zároveň uvedla, že tempo růstu mezd v celém světě loni zpomalilo z 2,2 procenta v předchozím roce na rovná dvě procenta. Od roku 2009 se mzdy ve vyspělých zemích podle údajů MOP zvýšily pouze o 0,4 procenta, ačkoli produktivita zaměstnanců stoupla o více než pět procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků