Hlavní obsah
V meziročním srovnání došlo k největšímu nárůstu v podílu zaměstnanců, kteří dostávají stravenky. Foto: Profimedia.cz

Podle internetového průzkumu mezd a benefitů Platy.cz mezi třiasedmdesáti tisíci respondenty vzrostl v roce 2012 v České republice podíl lidí, kteří nemají v práci nárok na žádný benefit, meziročně o 1 procentní bod na 24 %.

V meziročním srovnání došlo k největšímu nárůstu v podílu zaměstnanců, kteří dostávají stravenky. Foto: Profimedia.cz
Zaměstnanců s benefity ubývá

Průzkum rovněž potvrdil regionální rozdíly v nefinančních benefitech. Zatímco v Praze nemá žádný benefit jen 19 % a v Brně 22 % respondentů, v Ústeckém nebo Libereckém kraji je to již 29 % a v Karlovarském kraji 34 % zaměstnanců.

Šance rostou s pozicí

,,Přestože podíl lidí s nefinančními benefity klesl, stále platí, že čím lepší pozice, tím více lidí v dané skupině má alespoň jeden benefit. Ve skupině pomocných zaměstnanců uvedlo 42 % dotázaných, že nedostává žádný benefit. Naopak mezi top manažery nečerpá žádný benefit jen7 %,“ říká Kateřina Jaroňová ze společnosti Profesia CZ, která on-line průzkum mezd a benefitů Platy.cz provádí.

Největší meziroční změnu pocítili administrativní zaměstnanci. Jestliže v roce 2011 nedostalo žádný benefit 22 % zaměstnanců, loni již „ostrouhalo“ 25 %. Své přilepšení si naproti tomu udrželi kvalifikovaní techničtí zaměstnanci, z nichž pouze 16 % neobdrželo žádný benefit.

Nejčastější odměnou jsou stravenky

Žebříček pěti nejběžnějších nefinančních benefitů otevírají stravenky, na které má nárok 45 % lidí. Následují odměny, jako je pružná pracovní doba (26 %), dovolená navíc (24 %), penzijní připojištění (23 %) a mobilní telefon i k soukromým účelům (23 %).
V meziročním srovnání došlo k největšímu nárůstu (o 4 procentní body) v podílu zaměstnanců, kteří dostávají stravenky.

Vzdělávání se omezuje

Naopak největší pokles (o 2 procentní body) byl zaznamenán u vzdělávání. Tento benefit je poskytován čím dál tím méně, přestože ještě v roce 2008 jej čerpalo 33 % zaměstnanců, tedy o 15 % více než letos. Příčinou může být razantní omezení rozpočtů na lidské zdroje během krize, kdy se mezi prvními krátily náklady na vzdělávání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků