Hlavní obsah

Pražští kominíci rozdali na Karlově mostě 1500 knoflíků pro štěstí

Cestou přes Karlův most rozdali včera zástupci Cechu kominíků a kominičtí učni lidem na patnáct set knoflíků pro štěstí. Akce s názvem Štěstí chodí Prahou se uskutečnila jako součást úspěšné kampaně „Řemeslo žije!“, kterou hlavní město dokázalo zvýšit zájem o učňovské obory.

Pražští kominíci rozdali na Karlově mostě 1500 knoflíků pro štěstí

„Kdysi jsme se chytali za každý knoflík, když jsme nějakého kominíka potkali. Dnes vidět kominíka na pražských ulicích, to už je velká sláva a mimořádnost. Časy se mění, ale snažíme se, aby řemeslo žilo dál,“ řekl pražský primátor Pavel Bém.

V Praze je jen jedna škola, přibylo jí 50 % zájemců

V Praze existuje pouze jedna škola ve zřizovatelské působnosti hl. m. Prahy, která vyučuje obor vzdělávání s výučním listem Kominík. Tou je Střední odborná škola stavební a zahradnická na Praze 9. V letošním školním roce vyučuje škola v tomto oboru dvacet jedna žáků, do prvního ročníku se tak přihlásilo o takřka padesát procent více učňů, než v předešlých letech. Přesto kominický obor pociťuje velký úbytek zájemců a počet kominíků nepokrývá potřeby trhu. Vylézt na komín si vyzkoušel také pražský primátor, spolu s učni – kominíky pročistili komín Malostranského gymnázia v Josefské ulici na Praze 1.

Jak popularizovat odborné školství

Cílem akce na podporu učňovského vzdělání je do učebních oborů v hlavním městě přitáhnout co nejvíce mladých zájemců o řemeslo. Náměstkyně primátora pro oblast školství Marie Kousalíková dodala: „Už více než rok se v Praze snažíme popularizovat odborné školství a učňovskou tématiku. Dnešní akce je jednou z mnoha, klademe si za cíl propagovat učňovské školství a omezit propad uchazečů o učňovské vzdělání. Naším cílem je přilákat více dětí do učňovských a odborných škol.“

Před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí se pak celý průvod setkal s nejstarším kominíkem v Praze. Tím je pan Alois Pajer, který ve svých 89 letech stále hrdě reprezentuje kominické řemeslo. Od primátora Pavla Béma převzal pamětní list a medaili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků