Hlavní obsah
Dramatický růst nastal především u jednatelek společností s ručením omezeným. Foto: Profimedia.cz

Podíl žen v orgánech firem v Česku stoupl o více než dvě procenta

Českých manažerek od začátku tisíciletí přibylo, přesto jejich podíl za evropským průměrem zaostává. Zatímco v roce 2000 ve statutárních orgánech (představenstvo a jednatelé společností) působilo 4,1 procenta žen, v roce 2012 vzrostl jejich podíl na 6,7 procenta. Vyplývá to z průzkumu centra Deloitte Corporate Governance.

Dramatický růst nastal především u jednatelek společností s ručením omezeným. Foto: Profimedia.cz
Podíl žen v orgánech firem v Česku stoupl o více než dvě procenta

"Výsledky průzkumu svědčí o tom, že pozice žen v řídících orgánech rozhodujících o fungování a budoucnosti českých firem posílila. Přesto se nemůžeme srovnávat především s těmi státy, kde jsou povinné kvóty pro působení žen ve vedení společností. Například v Norsku působí v řídících orgánech firem 36 procent žen. Do budoucna předpokládáme další pozvolný růst, zavedení kvót ale v ČR neočekáváme," uvedl vedoucí Corporate Governance Centra ČR Jan Spáčil.

Nejvíce přibylo jednatelek

Podíl členek představenstva v největších českých akciových společnostech vzrostl proti stavu před dvanácti lety ze 4,5 na 6,3 procenta.

"Dramatický růst nastal především u jednatelek společností s ručením omezeným. Zatímco tuto pozici v roce 2000 nezastávala v největších firmách ani jedna žena, o 12 let později se mezi stovku jednatelů dostalo osm žen, upozornila advokátka Ambruz & Dark/Deloitte Legal Jaroslava Ignáciková.

Téměř čtvrtina firem má prokuristku

Stejně tak vzrostl podíl manažerek i v kontrolních orgánech společností. V porovnání s rokem 2000, kdy v dozorčích radách byly ženy zastoupeny osmi procenty, stoupla jejich působnost na 13,2 procenta. Ještě více se ženy propracovaly na pozice prokuristek, kde zasedají zhruba ve 22 procentech společností, což je o devět procentních bodů více než v minulosti.

Nejvíce žen manažerek působí v čele nemocnic a zdravotnických zařízení (17,6 procenta) a ve farmacii. Zajímavý je i nadprůměrný podíl žen ve vedení firem v dříve výhradně mužském sektoru, jako je průmysl (7,7 procenta), kam se v minulosti dostala málokterá žena, dodal Spáčil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků