Hlavní obsah
Krátké zdřímnutí v kanceláři či škole může být významným činem ke zlepšení procesu učení. Foto: Profimedia.cz

Odpolední šlofík zvýší výkonnost paměti

Odpolední zdřímnutí, lidově zvané šlofík, může mít na mozek téměř zázračný vliv. Podle německých neuropsychologů spánek v délce pětačtyřicet až šedesát minut zvýší výkonnost paměti pětkrát. To je obrovské zvýšení kognitivních funkcí, které mohou využít především studenti, vědci a další myslitelé, kteří potřebují znovu nastartovat odpoledne či v podvečer.

Krátké zdřímnutí v kanceláři či škole může být významným činem ke zlepšení procesu učení. Foto: Profimedia.cz
Odpolední šlofík zvýší výkonnost paměti

„Dokonce i velmi krátké zdřímnutí v délce pětačtyřicet až šedesát minut vede k pětinásobnému zlepšení ve vybavování si informací z paměti. Kontrolní skupina, jejíž členové sledovali DVD, zatímco ostatní spali, měla výrazně horší výsledky při testech vybavování si párů slov. Výkonnost paměti účastníků experimentu, kteří si dopřáli pořádné zdřímnutí, byla stejně dobrá jako krátce po naučení se slovům,“ tvrdí autor výzkumu profesor Axel Mecklinger ze Sárské univerzity v Saarbrückenu.

Pozitivní vliv na paměť i schopnost učení

Podle německých autorů působí krátké zdřímnutí blahodárně na hippokampus, v němž dochází právě k převodu informací z krátkodobé paměti do dlouhodobé. „Krátké zdřímnutí v kanceláři či škole může být dost významným činem ke zlepšení procesu učení. Ať už se lidé učí v jakémkoli prostředí, všude bychom jim měli dopřát možnost si zdřímnout, protože to má výrazně pozitivní vliv na jejich schopnost učení a pamatování,“ tvrdí podle britského deníku The Express profesor Mecklinger.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků