Hlavní obsah

Na českých univerzitách studuje přes 20 tisíc seniorů

V Česku se v programech univerzit třetího věku vzdělává kolem 20 tisíc seniorů, odhaduje Jana Šemberová z Asociace univerzit třetího věku. Přesný počet však zatím není zmapován. Zájem o studijní programy univerzit podle ní převyšuje možnosti škol seniory přijímat. Až jedna třetina starších absolventů podle Šemberové své nově nabyté znalosti dále aktivně využije.

Na českých univerzitách studuje přes 20 tisíc seniorů

Univerzitou třetího věku se podle Šemberové míní seniorské vzdělávání, které zajišťují vysoké školy.Ty nabízejí svým "studentům" mimo jiné ucelené dvou až tříleté programy, ale také třeba počítačové kurzy a další aktivity.

"Podmínkou je, že student, který je zapojen, je zhruba čtyři až šest semestrů na univerzitě a pak vystupuje s osvědčením," řekla Jana Šemberová. Většinu posluchačů tvoří ženy. Jednak se dožívají vyššího věku, ale také se lépe zapojují do těchto aktivit, myslí si Šemberová.

Například na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, kde Šemberová působí jako prorektorka pro celoživotní vzdělávání, prý studuje asi tisícovka seniorů. Vzhledem k tomu, že vzdělání pro starší občany nabízí 26 vysokých škol, je podle ní možné, že celkem v nich studuje mezi 20 000 až 30 000 seniorů.

Populární jsou hlavně počítačové kurzy

Šemberová uvedla, že většina posluchačů si nejde prohlubovat svoji kvalifikaci, ale vybírá si podle svého zájmu. Populární je tak prý třeba genealogie, numismatika a biologie v terénu.

Trendem je, že třeba i humanitní programy obsahují počítačové kurzy. Někteří senioři z nich prý mívají obavu, ale pak se stává, že ocení třeba možnost komunikovat s dávnými přáteli, kteří žijí v zahraničí, uvedla Šemberová. Podle ní jsou v porovnaní s některými dalšími zeměmi české univerzity třetího věku otevřenější, za kvalitní také považuje infrastrukturu, kterou mohou starší lidé ve školách využívat.

Část ze seniorů později vede kurzy pro další nebo své vzdělání aktivně využije jiným způsobem. "Zhruba jednu třetinu studentů vedeme k tomu, že to, co jsme do nich vložili, mají předat dále," tvrdí Šemberová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků